Na wodach Zalewu Nowohuckiego pojawiła się zdalna stacja monitoringowa

W ramach prowadzonych działań mających na celu poprawę jakości wody, urządzenie będzie na bieżąco przekazywać informacje dotyczące stanu jakości wody. Kolejnym etapem będzie montaż pływających fontann, których zadaniem będzie m.in napowietrzanie wody.

Stacja wyposażona została w moduł GPRS odpowiedzialny za zdalne przesyłanie danych do serwera oraz panel fotowoltaiczny zapewniający autonomię zasilania. Urządzenie umożliwia pomiar takich parametrów jak mi.in pH, przewodnictwo elektryczne, temperatura, zmętnienie czy zawartość chlorofilu.Urządzenie co 30 minut dokonuje pomiarów, które wysyłane są na zewnętrzny serwer, co umożliwia ich bieżące monitorowanie oraz obserwowanie tworzących się trendów czy anomalii wskazujących na dopływ do zbiornika niepożądanych substancji.

 

To jedno z wielu działań w tym zakresie. W ubiegłym roku do Zalewu w ramach biomanipulacji wpuszczonych zostało ok. 8 tys. szczupaków , których obecność zapobiegać ma przeżyźnianiu a w efekcie zamieraniu środowiska wodnego.

 

Do wód Zalewu wpuszczone zostały również mikroorganizmy efektywne, a kolejnym etapem będzie montaż pływających fontann, których zadaniem będzie m.in napowietrzanie wody.

 

Fot: ZZM Kraków
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *