Działkowcy z ROD „Wisła” uczyli się jak stworzyć ogród deszczowy

26 czerwca na terenie ogródków działkowych przy ul. Klasztornej odbyły się warsztaty poświęcone ogrodom deszczowym. Podczas warsztatów prowadzonych przez Cecylię Ciechańską uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest ogród deszczowy, jak go zbudować i jak powinien prawidłowo funkcjonować

– Ogrody deszczowe zbierają wodę deszczową, stopniowo oddając ją do ekosystemu, a możliwy nadmiar (już ograniczony) do kanalizacji burzowej. Gromadzą wodę opadową: która trafia do niego bezpośrednio oraz spływającą z powierzchni nieprzepuszczalnych: dachów, chodników, jezdni i podjazdów. Dzięki czemu chociaż część wody nie odpłynie do kanalizacji, a zatrzymana przez rośliny będzie stopniowo oddawana do atmosfery – mówi Cecylia Ciechańska.Decydując się na budowę ogrodu deszczowego dobrze jest rozpocząć od stwierdzenia jakiego rodzaju gruntem dysponujemy w miejscu w którym taki ogród chcemy założyć. W tym celu wykonujemy odkrywkę miejscową, obserwujemy wykonany na głębokość około metra wykop szczególnie pod kątem jego przesiąkliwości dla wody.

 

– W gruncie słabo przepuszczalnym zakładać będziemy ogród deszczowy w typie mokrym, natomiast w gruncie przepuszczalnym (z którego woda szybko infiltruje czyli przenika w głąb) ogród deszczowy suchy. Wielkość ogrodu deszczowego zależy od powierzchni, z której woda ma być odprowadzana, i zwykle zajmuje obszar 1/3 powierzchni, z której ta woda jest dostarczana (dach, chodnik, parking, taras) – wyjaśnia ekspertka.
Info: fb – Pani od Zieleni

Polecane Video

Komentarze

Czy da się uprawiać ryż w Polsce 28.06.21, 8:10:42

Czy w Polsce są już warunki, żeby ogrodem deszczowym mokrym była uprawa ryżu?? Od pewnego czasu są ludzie mający w ogrodach palmy, zato nikt nie sprawdził, czy ktoś w Polsce uprawia już ryż?

Monika 29.06.21, 10:07:09

Cześć panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/monika26

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *