Czołg z osiedla Górali został pomazany zieloną farbą

Z tyłu czołgu dwa miejsca zostały pomalowane jaśniejszym odcieniem niż oryginalny kolor pojazdu wojskowego. Z boku od strony ulicy pojawiła się plama również w innym odcieniu zieleni.

Dowiedzieliśmy się, że czołg został pomalowany, aby zamaskować bazgroły wandali.

– Nie wiemy jednak kto pomalował czołg. Natomiast chętnie przyjmiemy farbę w oryginalnym odcieniu zabytku, żeby móc go pomalować – mówi Piotr Jastrząb z Fundacji Dom Kombatanta RP-Muzeum Czynu Zbrojnego.

 

 

Pomazanie czołgu to nie pierwsze kontrowersje związane z jednym z symboli Nowej Huty.Czołg IS-2, który od 1969 roku stoi na os. Górali przetrwał wiele: najpierw walki na froncie, potem stan wojenny, demonstracje i zakusy, by go zdekomunizować (jego nazwa IS to skrót od Józefa Stalina). W 2017 r.  okazało się, że jego największymi wrogami są… dzieci. A przynajmniej tak uważali kombatanci, którzy… podziurawili błotnik zabytkowego obiektu, by przymocować do niego małą kartkę.

 

„Wchodzenie na czołg grozi wypadkiem” – brzmi część ostrzeżenia (na zalaminowanej kartce!), które przytwierdzono do pancernego wozu… śrubami, dziurawiąc blachę.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane