Odbudowują zrujnowaną ścianę hangaru w Czyżynach
Powierzchnie betonu i stali zostaną oczyszczone, następnie konserwatorzy zajmą się stabilizacją i spajaniem odpadających fragmentów betonu i lekkiego wypełnienia. Służby konserwatorskie zaleciły, aby uratować jak najwięcej oryginalnej substancji, nie obejdzie się zatem bez kotwienia niektórych fragmentów i iniekcji spajających.
Muzeum Lotnictwa Polskiego planuje wznieść tuż obok przedwojennej ściany nowy hangar powtarzający gabaryty budynku przedwojennego. Będzie to pod względem konstrukcyjnym samodzielna budowla, połączona z górnymi partiami przedwojennej ściany celem jej dodatkowego ustabilizowania. Do czasu jednak ukończenia nowej inwestycji (Muzeum Lotnictwa Polskiego dopiero szuka na nią środków) zakonserwowane relikty przedwojennego hangaru będą musiały zostać ustabilizowane ukośnymi elementami (zatrzałami) mocowanymi na poziomie gruntu do specjalnej ławy fundamentowej.
Lotnisko powstało w 1912 w związku z rozwojem lotnictwa Austro-Węgier. W 1917 roku stało się jednym z punktów etapowych pierwszej w Europie regularnej pocztowej linii lotniczej łączącej Wiedeń z Kijowem i Odessą. Początkowo zajmowało obszar 55 ha i zawierało bazę oddziału lotniczego: hangary, budynek oficerski, remizę pojazdów transportowych, skład paliwa. Później rozbudowano je o zespół koszar złożony z pięciu budynków, park z kortami tenisowymi, halę balonową i zaplecze techniczne.
Komentarze
Nie dodano jeszcze komentarzy.
Dodaj komentarz