Nowohucianie wśród „8 Wspaniałych”

Mają dopiero po kilkanaście lat, osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, działają na rzecz społeczności lokalnej, mnóstwo czasu poświęcając wolontariatowi. W tym roku wśród wyróżnionych znalazły się aż 3 osoby z nowohuckich szkół.

16 kwietnia podczas uroczystej gali w magistracie gratulacje, okolicznościowe dyplomy i upominki odebrali laureaci 25. Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”.

 

– Gratuluję laureatom, którzy w tak młodym wieku osiągnęli już tak wiele. Jesteście wspaniali. Udaje wam się łączyć zajęcia lekcyjne z działalnością na rzecz w środowiska lokalnego, z wolontariatem, z harcerstwem, z udziałem w akcjach charytatywnych. Życzę Wam, abyście swoim entuzjazmem zarażali innych – powiedziała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.

 

Samorządowy Konkurs Nastolatków „8 Wspaniałych” ma już bardzo długą tradycję – w Krakowie odbył się po raz pierwszy w 1995 r., a od 1997 r. bezpośrednim jego organizatorem jest MDK „Dom Harcerza”. W realizacji przedsięwzięcia pomaga Wydział Edukacji UMK. Konkurs ma służyć promowaniu pozytywnych postaw i zaangażowania dzieci i młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy. Ma także upowszechniać wolontariat jako antidotum na agresję i brutalizację życia.

 

– W tej edycji startowało 28 kandydatów. Nowością było zgłoszenie kilku uczestników przez rodziców i sąsiadów. Choć dominują udział i współorganizacja różnego rodzaju działań charytatywnych, niezwykle wartościowa jest cicha pomoc indywidualna obejmująca niepełnosprawnych, małe dzieci, kolegów i koleżanki. Ponadto młodzi wolontariusze potrafią swoim przykładem pociągnąć za sobą rówieśników – mówi Wojciech Hausner z MDK „Dom Harcerza”.



Co roku jury, w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji młodzieżowych, wybiera ośmiu laureatów, a spośród nich – jedną osobę, która reprezentuje Kraków w ogólnopolskiej edycji konkursu. Kandydaci muszą wyróżniać się m.in. konsekwentną pracą na rzecz potrzebujących, służbą na rzecz społeczeństwa i środowiska, odwagą w obronie dobra i prawdy oraz nienaganną postawą w życiu codziennym. Zgłoszenia do konkursu mogą dokonać: indywidualnie każdy mieszkaniec Krakowa, grupa mieszkańców, stowarzyszenie, szkoła, uczelnia, parafia oraz inna instytucja lub organizacja. Zgłosić się może również sam zainteresowany.

 

Konkurs „8 Wspaniałych” narodził się w 1994 r. w Warszawie. Jego twórców zainspirował western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiali się przemocy i złu w małym biednym meksykańskim miasteczku. Pierwsza edycja odbyła się w ośmiu dzielnicach-gminach samorządowych Miasta Stołecznego Warszawy, rok później inicjatywę podchwyciły kolejne miasta, w tym Kraków.

 

Wspaniali z Nowej Huty:

 

  • Paweł Jakóbski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 80
    W wolontariacie działa od dwóch lat. W każdy czwartek po lekcjach pomaga młodszym kolegom w nauce. Był przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego, jest przewodniczącym Rady Wolontariatu. Swoim działaniem przyciągnął do wolontariatu wiele koleżanek i kolegów. Pomagał w organizacji imprez sportowych. Tworzył szkolne projekty m.in. promujące zdrowy tryb życia. Uczestniczył w wielu akcjach charytatywnych, m.in. WOŚP, Góra Grosza, Listy do Afryki, Kapele Serc, Zakręceni dla Hospicjum.
  • Gabriela Zdebska, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pallotiego
    W wolontariacie działa od 2016 roku. Działa w sekcji charytatywnej Szkolnego Koła Wolontariatu. Organizuje i koordynuje warsztaty dla dzieci i młodzieży, m.in. plastyczne dla przedszkolaków, pierniczkowe dla Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci (MHD). Współpracuje z Kołem Naukowym Animatorów Społeczności Lokalnej Uniwersytetu Pedagogicznego. Prowadzi animacje na festynach. Była pomysłodawczynią i organizatorką akcji „Podaj dalej uśmiech”, do której zaangażowała grupę studentów z kierunku praca socjalna. Jest wolontariuszem MHD. Uczestniczyła w projekcie Ekipa Dobra – Młodzieżowe Centrum Wolontariatu. Przeprowadziła zbiórkę na rzecz Domu Pomocy Społecznej i MHD. Prowadzi różne działania dla Przedszkola nr 99.
  • Patrycja Żak, uczennica Szkoły Podstawowej nr 80
    W wolontariacie działa od dwóch lat. Wielokrotnie angażowała się w pomoc przy organizacji imprez sportowych organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej. W czasie Dni Otwartych Szkoły pomaga w prowadzeniu zajęć dla przedszkolaków. Uczestniczy w pomocy koleżeńskiej. Jest aktywna w różnych akcjach charytatywnych, m.in. WOŚP, Góra grosza, kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza. W czasie świąt Bożego Narodzenia, we współpracy z MOPS, spotyka się z osobami starszymi, samotnymi i chorymi. Działa w Szkolnym Kole Wolontariatu.

Zdj/info: MK



Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *