Mieszkańcy obawiają się zabetonowania łąk w Mistrzejowicach

Łąkom na os. Bohaterów Września grozi zabetonowanie. W koncepcji MPZP "Mistrzejowice Północ" teren łąk przeznaczony jest na zabudowę wysoką - czyli bloki.

4 listopada na komisji planowania przestrzennego przedstawiony został wstępny projekt planu obejmującego tereny na północ os. Piastów i os. Bohaterów Września wraz z rejonem ulic Powstańców, Dziekanowickiej i Morcinka. Plan pozwala m.in. ochraniać przestrzeń przed chaotyczną zabudową.  Jest jednak w planie jeden szczegół, który nie spodobał się mieszkańcom pobliskich osiedli.Plan jasno przedstawia, że teren gdzie dziś znajdują się łąki w dużej mierze zostanie zabetonowany.  Miejscy projektanci oraz urzędnicy w koncepcji MPZP zaproponowali na zielonym terenie 3 jezdnie, które rzecz jasna rozładują ruch wokół gęstej zabudowy osiedla Bohaterów Września, jednak teren obok nich oznaczony jest literami „MW”, czyli tereny przeznaczone do zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.

 

Mieszkańcy zaznaczają, ze wyjazd jest potrzebny, ale niekoniecznie w w formie trzech jezdni przecinających łąkę. Nie zgadzają się również na wejście deweloperów w zieloną przestrzeń, która obecnie jest miejscem spacerów i kontaktu z przyrodą  na tym dosyć agresywnie zabudowanym terenie.

 

„Od zabudowy w tych okolicach całkowicie nie uciekniemy, ale ważne aby przynajmniej część tego obszaru pozostała zielona. Mistrzejowice już dziś mają jeden z najwyższych w Polsce wskaźników gęstości zaludnienia, a w okolicy powstają nowe osiedla. Przewiduję, że za 10 lat osiedla bloków powstaną także na terenie sąsiedniej gminy, bo to naturalny kierunek rozwoju miasta. Dlatego potrzebne jest stworzenie zielonego klina pomiędzy starymi i nowymi osiedlami zanim utworzy nam się tu drugi Ruczaj. – zauważa Jakub Łoginow z klubu „Kraków dla Mieszkańców”.

 

Radny idzie krok dalej i proponuje, aby zamiast budowy parków kieszonkowych, zalesić część łąk i stworzyć naturalne przedłużenie Parku Reduta, lasku w Wąwozie nad Sudołem i parku przy Forcie Batowice na Złotego Wieku.

 

2 grudnia o godz 16:00 w Magistracie odbędą się obrady komisji planowania, na których mieszkańcy głownie os. Piastów i os. Bohaterów Września będą demonstrować swój przeciw.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane