Miasto planuje podwyżkę cen biletów komunikacyjnych

Urzędnicy miejscy chwalą się, że opracowali koncepcję nowych cenników biletów komunikacji miejskiej. W praktyce oznacza to podwyżkę cen biletów.

Według miasta założeniem zmian w cenniku jest przekonanie jak największej liczby osób do stałego korzystania z komunikacji zbiorowej na podstawie biletów okresowych. Ich cena dla mieszkańców (posiadaczy Karty Krakowskiej) będzie wynosiła 72 zł. Byłaby to najniższa stawka wśród dużych polskich miast – w żadnym z nich cena biletu okresowego nie jest niższa niż 90 zł, większość oscyluje wokół 100 zł. Jednocześnie jednak ze sprzedaży wycofane zostałyby bilety okresowe ważne na jednej lub dwu liniach.

 

Propozycja, która została w środę zaprezentowana radnym zakłada również, że zmianie ulegnie pakiet biletów krótkoterminowych. Bilet jednoprzejazdowy będzie kosztował 4 zł, bilety ważne przez okres 15 minut (za 3 zł), 30 minut (za 4 zł), godzinę (5 zł) oraz 90 minut (6 zł). Wycofany zostanie za to bilet ważny przez 20 minut.

 

Urzędnicy podkreślają, że przygotowane rozwiązania mają za zadanie urealnić ceny biletów w stosunku do wzrostu cen i wysokości pensji w Polsce. Konieczne stało się uwzględnienie inflacji, szczególnie w kontekście wzrostu cen energii elektrycznej, co odbija się na kosztach funkcjonowania m.in. sieci tramwajowej (wzrost o ok. 15 mln zł).

Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane