Nowoczesne Lajkoniki częściej na linii nr 9

Dobra wiadomość dla pasażerów podróżujących tramwajami linii nr 9 („Mistrzejowice” –„Nowy Bieżanów P+R”). Od czwartku, 13 maja w dni powszednie na tej trasie kursują dwa nowoczesne i niskopodłogowe Lajkoniki, zastępując stare wysokopodłogowe wagony.

Jednocześnie więcej Lajkoników na linii nr 9 będzie kursować w weekendy. W soboty i niedziele zwiększy się także liczba tramwajów z niską podłogą na innej trasie do Nowej Huty – linii nr 22 („Kopiec Wandy” – „Borek Fałecki”).

 

Przypomnijmy, że do nowohuckich osiedli Lajkoniki dojeżdżają nie tylko na linii nr 9, ale także na linii nr 14 („Mistrzejowice” – „Bronowice”). Od dwóch tygodni na linii nr 14 dla pasażerów są dostępne wyłącznie Lajkoniki i wagony Bombardiera NGT6. Niskopodłogowe wagony NGT6 kursują również na linii nr 1 („Wzgórza Krzesławickie” –„Salwator”), a linie nr 4 i 52 są obsługiwane przez najdłuższe w Polsce tramwaje – Krakowiaki.

 

Pojawienie się kolejnych nowych tramwajów w Nowej Hucie to efekt systematycznych dostaw wagonów z fabryki Stadlera w Siedlcach. W tym tygodniu do zajezdni tramwajowej Podgórze został przywieziony 35 Lajkonik. W najbliższych dniach będzie przechodził końcowe odbiory techniczne oraz testy na krakowskich torach. Po ich pozytywnym zakończeniu i wyjeździe na regularną linię zostanie zrealizowana pierwsza część kontraktu, która w sumie obejmuje dostawę 50 wagonów. Dostawy pozostałych 15 wagonów powinny się zakończyć w najbliższych kilku miesiącach.
Lajkoniki to nowoczesne tramwaje wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic wyświetlających trasę przejazdu. W każdym z tramwajów jest zamontowana specjalna platforma, która ułatwia wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. Z myślą o użytkownikach smartfonów w pojeździe do dyspozycji są porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych oraz gniazdka elektryczne.
 

Zdj. Mpk.krakow.pl

Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *