Szkoła na kółkach podbija serca małych nowohucian

Duży, kolorowy wózek pojawiający się w różnych miejscach Nowej Huty przyciąga wzrok najmłodszych. Zamieszczone na nim plansze edukacyjne zachęcają do zabawy. Maluchy nauczą się nowych słówek, starsze mogą poćwiczyć tabliczkę mnożenia.

 

Mobile School w Krakowie działa przy Fundacji Ukryte Skrzydła.  Jest to Belgijski projekt , który dotarł do nas na początku sierpnia 2008 roku z inicjatywy Ewy Grzywacz i Stanisława Banasia.Wówczas fundacja nosiła nazwę : Fundacja Teatru Ludowego.

 

Jeśli dziecko nie może pójść do szkoły, to szkoła przyjedzie do dziecka – tak brzmi motto belgijskiej organizacji zajmującej się dziećmi spędzającymi dużo czasu na ulicy. Obecnie mobilna szkoła działa w ponad 60 państwach.

 
Mobile School oferuje dostęp do setek gier edukacyjnych z których streetworkerzy korzystają wychodząc do dzieci na ulice i podwórka pięć razy w tygodniu. Wszystkie oferowane gry mają na celu podniesienie samooceny dzieci, odkrycie ich talentów i uświadomienie im drzemiącego w nich potencjału.

 

Belgowie proponują, by skupić się na szansach, a nie problemach – i właśnie temu służyć ma mobilna szkoła. Ma być otwartym miejscem spotkań i rekreacji, w którym dzieci i młodzież będą się czuły akceptowane i docenione.

 

 


Obecnie koordynatorami projektu, który nosi nazwę Fruwająca Miejscówka i składa się z Mobile School i Placówki Wsparcia Dziennego w Klubie Fruwająca Ryba, są Małgorzata Baran i Maciej Skoczołek, Animatorami przy wózku są Anna Lepszy-Wierzchowska i Konrad Pietrzak a wychowawcami, Ludmiła Kokhanets (Mila), Małgorzata Baran ( Mia), Kinga Mroczka , Izabela Łątka i Iwona Małysa.

 


Bardzo lubimy spotkania z dziećmi, cieszymy się ,że mamy tak wspaniałe narzędzie pracy jakim jest mobilny wózek nasza czarodziejska skrzynia na kółkach z pięknymi , wspaniale opracowanymi tablicami, to też chcemy uczcić jego dziesięciolecie  – mówią realizatorzy projektu
.  Z tej okazji mobilna szkoła pojawi się na deptaku przy Al. Róż gdzie zostaną zaprezentowane m.in. pokaz komediowy i ogniowy czy akrobacje przy użyciu wielkiej obręczy.

 

W programie znalazła się też gra w „zośkę”,warsztaty żonglerki, chodzenia na szczudłach,  czy pokaz parkuru. Nie obejdzie sie bez urodzinowego tortu ze znanej cukierni na Os. Zielonym. Będzie przede wszystkim radośnie – zapewniają organizatorzy.

 

 
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *