Nowa Huta weszła na „Salony Książki Krakowskiej”

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Salon Książki Krakowskiej”. Już 13 marca o godz. 18.00 w Muzeum Nowej Huty na os. Centrum E 1 zostaną zaprezentowane dwie publikacje: „Osiedleni. Teatralne” oraz „Światowid. Rocznik Muzeum PRL-u”.

Pierwsza z nich to katalog wystawy pt. „Osiedleni. Teatralne”, prezentowanej w oddziale na os. Słonecznym 16. Twórcy tej prezentacji, która będzie eksponowana do 24 marca, na przykładzie osiedla Teatralnego, interesującego pod względem architektury i urbanistyki, ale także jego społeczności i polityki, próbują odpowiedzieć na pytania: Co mieszczą w sobie nowohuckie osiedla? Jak funkcjonuje najmniejszy ten organizm urbanistyczny – jednostka sąsiedzka? Czy tworzą swoją historię?

 

„Osiedleni. Teatralne” to fascynujące dziedzictwo historyczne Nowej Huty i zarazem sentymentalna opowieść o wzajemnych relacjach sąsiedzkich, poczucia przynależności do społeczności osiedlowej, jak i samego miejsca – osiedla Teatralnego.
Drugie z prezentowanych wydawnictw to „Światowid. Rocznik Muzeum PRL-u  (nr 5)”.
W publikacji znajdziemy podsumowanie działalności Muzeum PRL-u i oddziału Dzieje Nowej Huty, które od 1 marca 2019 roku stanowią jedno muzeum – Muzeum Nowej Huty, z siedzibą w dawnym kinie Światowid.

 

W trakcie spotkania autorki przybliżą tematykę sposobu przedstawiania komunizmu w polskich muzeach historycznych, społeczno-ekonomicznych wartości socjalistycznego dziedzictwa Nowej Huty oraz kwestie projektowe Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina.

 

W spotkaniu wezmą udział:

  • dr Dominika Hołuj (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
  • dr hab. Anna Ziębińska-Witek (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
  • Magdalena Smaga (Muzeum Krakowa)

 

Wstęp wolny.

info:M.K

Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *