Książka o Nowej Hucie nominowana do Grand Press Książka Reporterska

Nominowana książka to „Nowa Huta – wyjście z raju” Leszka Konarskiego. Zwycięzcę konkursu poznamy podczas Gali Grand Press 2020 8 grudnia tego roku w Muzeum Polin.

W jury pierwszej edycji konkursu na Książkę Reporterską Roku zasiadają: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska. Autor/ka zwycięskiej książki otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

 

Magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ogłosiły konkurs dla autorów najlepszych książek reporterskich, które ukazały się od 1 czerwca 2019 roku do 31 lipca 2020 roku. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzyma autor/ka najlepszej książki reporterskiej za publikację:

 


– o wysokich walorach merytorycznych, warsztatowych (research, kompozycja, redakcja) oraz językowych
– ujawniającą wrażliwość etyczną i społeczną autora/ki, przy zachowaniu zasad warsztatu dziennikarskiego, w tym zwłaszcza opisywania prawdziwych wydarzeń i postaci
– cechującą się pogłębioną analizą rzeczywistości, wykorzystującą wiedzę, dociekliwość i rzetelność autora/ki

 

Jury obraduje w dwóch etapach. W pierwszym wybiera do piętnastu książek finałowych. W drugim nominuje pięć, z których wyłania Książkę Reporterską Roku. Laureata/kę poznamy podczas Gali Grand Press 2020 8 grudnia br. w Muzeum Polin.

 

Autor książki, Leszek Konarski, dziennikarz Tygodnika „Przegląd”, nie dzieli historii Nowej Huty na złą i dobrą, lewicową i prawicową. Zarówno jedni, jak i drudzy, choć mieli różne poglądy polityczne, chcieli tego samego – mieć własne mieszkanie, dobrą pracę, wykształcić dzieci, żyć szczęśliwie. Nowa Huta była największym zbudowanym od podstaw miastem w Europie i zarazem największym eksperymentem społecznym, chęcią zbudowania idealnego miasta, w którym każdy byłby szczęśliwy, miał mieszkanie i pracę.

 

– Nowej Hucie przypatruję się od prawie pół wieku, najpierw będąc reporterem „Dziennika Polskiego”, „Przeglądu Tygodniowego”, teraz „Przeglądu” i cały czas znajdowałem tu ciekawych ludzi do rozmowy, bardzo otwartych, szczerych w opisywaniu swoich perypetii życiowych i wielkich lokalnych patriotów. W maju 2019 roku w „Przeglądzie” napisałem artykuł „Ballada o Nowej Hucie”, który wzbudził, ku mojemu i redakcji zaskoczeniu, olbrzymie zainteresowanie. Szczególnie młodzi ludzie pisali, że jest 70-lecie Nowej Huty, a żaden z historyków nie napisał książki o tym mieście i kombinacie metalurgicznym – mówi Leszek Konarski.




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *