Nie żyje Tadeusz Legutko – cichy bohater nowohuckiej Solidarności

Tadeusz Legutko był członkiem Stowarzyszenia Sieć Solidarności. Został uhonorowany Medalem „Dziękujemy za wolność” za swoją działalność konspiracyjną na rzecz wolnej Polski.

„Z wielką przykrością zawiadamiam, że wczoraj 31 grudnia 2018 r., po wieloletniej ciężkiej chorobie zmarł Tadeusz Legutko – człowiek Solidarności.”

 

Taki komunikat można przeczytać na facebookowym profilu Stowarzyszenie Sieć Solidarności w Krakowie

Msza żałobna odbędzie się w poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. o godz. 13:40 w starej kaplicy od strony ulicy Reduty. Zmarły spocznie na cmentarzu Batowickim w Krakowie.

 

Tadeusz Legutko (ur. 24.02.1955, zm. 31.12.2018 w Krakowie). Ukończył Technikum Mechaniczne w Krakowie w 1976 r.. W latach 1976- 1978 był pracownikiem Polfy Kraków, a następnie w maju 1978 roku rozpoczął pracę z w Hucie im. Lenina w Zakładzie Materiałów Ogniotrwałych (ZMO), gdzie pracował do października 1988 roku, po czym pracował w spółce „Dekar Południe”, prowadząc prace także na terenie, już wówczas Huty Sendzimira. Od 1993 roku rozpoczął własną działalność gospodarczą, prowadząc prace usług remontowo-budowlanych.

 

Do „Solidarności” należał od grudnia 1980 roku. W marcu 1980 roku był delegatem Zakładu Materiałów Ogniotrwałych na Konferencję Wyborczą NSZZ „Solidarność” Huty im. Lenina, podczas której wybrano demokratyczne władze Związku. Uczestniczył w strajku grudniowym, po wprowadzeniu stanu wojennego 13- 15/16 grudnia 1981 roku.

 

Zaangażował się w działalność konspiracyjną, organizował między innymi struktury Społecznego Funduszu Pomocy Pracowniczej (SFPP) w swoim zakładzie, pozyskiwał członków, zbierał składki, wypłacał świadczenia związkowe. Uczestniczył także w działalności Duszpasterstwa Hutników, gdzie angażował się w organizowanie akcji mikołajowych dla dzieci hutników oraz pomoc charytatywną dla potrzebujących. Od 1983 roku był członkiem Tajnej Komisji Robotniczej Hutników.
Po 1989 roku, był organizatorem struktur „Solidarności” w spółce „Dekar” gdzie wówczas pracował i jej pierwszym przewodniczącym.

 

Po latach, Tadeusz Legutko mówił dla „Sowińca” nr. 40, przygotowanego z okazji 35. rocznicy powstania TKRH powiedział m.in.: „Praktycznie parę ładnych lat z życia wyrwanych ale ja sobie tego nie krzywduje, tzn. to były dla mnie najwspanialsze lata, każdy miał jakiś cel, nie mówiąc o tym, że ja miałem zawsze takie socjalne nawyki.”

 

Kolega Tadeusz Legutko był członkiem Stowarzyszenia Sieć Solidarności. Został uhonorowany Medalem „Dziękujemy za wolność” za swoją działalność konspiracyjną na rzecz wolnej Polski.
Kolega Tadeusz Legutko, od wielu lat był ciężko chory i w końcu choroba go zmogła.

 

Odszedł jeden z cichych bohaterów Solidarności.
Spoczywaj w pokoju Kolego.

Stowarzyszenie Sieć Solidarności.

Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *