Kino Sfinks zaprasza na premierę filmu o Nowej Hucie

W niedzielę 9. października o godzinie 12.00 w Kinie Sfinks odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego zat. „Jan Polkowski. Moje miejsce na Ziemi. Nowa Huta” (reż. Iwona Meus i Marek Gajczak). Seans stanowi punkt programu XII Krakowskiej Nocy Poezji.

Niewielu jest w naszym kraju poetów, w twórczości których miejsce zamieszkania odgrywało by tak istotną rolę. W Nowej Hucie Jan Polkowski przeżył dzieciństwo i (górną i chmurną) młodość. W jego wierszach pobrzmiewają echa walk w obronie krzyża (które jako dziecko obserwował ukradkiem zza firanki kuchennego okna) i zajść ulicznych w stanie wojennym (których był już aktywnym uczestnikiem), z porażającym swą oskarżycielską mocą wierszem dedykowanym pamięci Bogdana Włosika. Jan Polkowski należy do rzadkiej kategorii poetów czynu.

 W wierszu „Ob. Jan Polkowski – uzasadnienie istnienia” cytuje (dosłownie!) treść wydanego przez Prokuraturę Wojewódzką w Krakowie nakazu przeszukania mieszkania, w związku z podejrzeniem o udział w zamachu na pomnik Lenina (za całokształt tej „twórczości” poeta zapłaci internowaniem). Do hasła przewodniego tegorocznej XII Nocy Poezji – Wolności oddać nie umiem – ten twórca pasuje jak mało który. Na narrację filmu złożyły się obszerne fragmenty poematu „Powodzianie”, wiersze: „1953”, „Restauracja „Arkadia”. Nowa Huta, plac Centralny”, „Poemat dla dorosłych”, „O Nowej to Hucie piosenka”. Zamknięta w nich historia miasta obejmuje lata 1949-1983.

  

Pokazowi towarzyszyć będzie mini wykład dr hab. Józefa Marii Ruszara, dyrektor Instytutu Literatury, z inicjatywy którego powstał film.  Wejściówki do odebrania od soboty 1. października w punkcie InfoKraków na os. Zgody 7.

 

 

inf/zdj. materiały prasowePolecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *