Aleja Róż: Zamiana betonu na podłoże mineralne

Aleja Róż przechodzi metamorfozę w ramach budżetu obywatelskiego. Miasto posadzi wiele nowych drzew i krzewów, a także poprawi warunki siedliskowe dla już rosnących tam lip. Choć nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z braku trawnika pod drzewami, ZZM zapewnia, że taka nawierzchnia to ułatwienie dla drzew.

Aktualnie trwają prace związane z rewitalizacją Alei Róż. W ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa, zostanie posadzonych wiele nowych drzew i krzewów, a także poprawione zostaną warunki siedliskowe dla już rosnących tam dwóch szpalerów lip.

 

Wokół drzew zostały ściągnięte betonowe płyty, które je otaczały, a ziemia pod nimi została zamieniona na podłoże strukturalne tworzone z materiałów o różnej frakcji, a dokładnie ziemię amsterdamską z górną warstwą nawierzchni mineralnej. Podłoże tego rodzaju przyczynia się do poprawy warunków, w których rosną drzewa, umożliwiając im lepszy pobór wody i składników odżywczych. To bardzo ważne na terenach zurbanizowanych, gdzie drzewom często brakuje odpowiedniej ilości wody i składników odżywczych.

 
Warto podkreślić, że Aleja Róż to jednak plac miejski i trakt komunikacyjny, również w obrębie rosnących tam drzew. Utrzymanie tam trawnika byłoby więc bardzo trudne w kontekście panujących w tym miejscu warunków. Drzewa oraz znajdujące się wokół placu budynki kładą się cieniem na trawniku, który również potrzebuje wody, a o którą konkurowałby z już niemłodymi lipami. ZZM przekonuje, że brak trawnika to ułatwienie dla 36 lip, które jak najdłużej powinny zdobić ten wyjątkowy plac.

 

Nie wszyscy mieszkańcy entuzjastycznie przyjęli wiadomość o tym, ze pod drzewami zostanie goła ziemia. Obawiają się, ze skoro ciężko było utrzymać chodniki, jeszcze trudniej będzie z taką nawierzchnią.

 

Na Alei Róż już niebawem posadzone zostaną 24 dodatkowe lipy oraz mnóstwo krzewów, które dopełnią tworzenie Alei Róż na nowo. To właśnie dzięki temu projektowi miejsce to zyska jeszcze większą wartość i stanie się jeszcze piękniejsze.

 

fot. ZZM
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *