Zakończono modernizację zegara przy placu Centralnym

Nowohucki zegar umieszczony na budynku os. Centrum D1 został zmodernizowany. Urządzenie zyskało nowoczesne wnętrze i zasilanie.

Modernizacja zegara, która już się zakończyła, dotyczyła wymiany źródła zasilania i światła. 170 żarówek, które od dekad wskazywały nowohucianom czas, zostały wymienione na trwalsze w eksploatacji i energooszczędne moduły ledowe o okrągłych kształtach odpowiadających żarówkom.

 

Dotychczasowe zasilanie zachowano i odświeżono, tak, aby w każdej chwili można było je uruchomić ponownie, dlatego porcelanowe gniazda E27, na których znajdują się dzisiaj żarówki pozostały na swoim miejscu. Wymienione zostały elementy szklane w segmentach wyświetlacza, od teraz zegar jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne i promienie UV.W pomieszczeniu sterowniczym wykonawca zamontował nowy sterownik zegara, który zapewni jego bezobsługową pracę, co oznacza, że w razie konieczności dokona automatycznej zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie oraz samoczynnie powróci do właściwych wskazań w sytuacji zaniku zasilania elektrycznego.

 

Projekt modernizacji zegara został uzgodniony z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Nowe źródła światła przymocowano do istniejących paneli, co pozwala stwierdzić, że zmodernizowany zegar nie utracił aktualnego wyglądu. Koszt modernizacji to ponad 36 000 zł brutto.
Polecane Video

Komentarze

Ziut 5.09.19, 16:09:21

A widzicie, że jest fakap?
Ile trzeba odejść żeby widzieć zwykłą "8" a nie literę "A"?
Czyli Ci, co pod zegarem, to już godziny nie zobaczą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane