Nie taki straszny dwór – Warsztaty

16 stycznia 2019 r. godz. 16:00
Klub Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Bohaterów Września 26)

 

Bilet – Wstęp wolny

 

Klub Mirage zaprasza dzieci i rodziców na warsztaty poświęcone Stanisławowi Moniuszce – jednemu z największych polskich kompozytorów, nazywanemu ojcem „polskiej opery narodowej”. Będzie to podróż po fascynującym świecie muzyki, pełnym różnorodnych instrumentów i dziwnych, obco brzmiących nazw, które na język polski, za sprawą twórczości Moniuszki, objaśni i przetłumaczy kwartet instrumentalny Golden Quartet. Uczestnicy warsztatów kontynuować będą tę podróż także w sposób bardzo realny, bo z pędzlami w ręku od sztalugi do sztalugi, tworząc wspólnie zupełnie niepowtarzalne dzieła malarskie.

 

Pochodzący z Kresów Stanisław Moniuszko komponował muzykę silnie nacechowaną narodowo. W swojej twórczości nie tylko inspirował się, czerpał z polskiego folkloru lub adaptował utwory polskich poetów – rodakom, rodzinnym stronom, obyczajom i tradycjom poświęcał tematykę dzieł.

 

Był człowiekiem nietuzinkowym. Nie tylko kompozytorem ponad 250 pieśni, kilkunastu oper, operetek i baletów, ale także poliglotą, podróżnikiem i… ojcem dziesięciorga dzieci. Z perspektywy obecnych czasów ciężko ocenić, za które z tych osiągnięć należy go najmocniej podziwiać.

 

 

 

 
Polecane Video