W Nowej Hucie powstaje Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii

W dawnym skrzydle ZSE nr 2 na os. Szkolnym powstaje nowoczesny ośrodek działalności kulturalnej, z której korzystać będzie szeroka grupa odbiorców. Na blisko 2200 m² znajdą się pracownie technik artystycznych, wielofunkcyjna sala edukacyjna, galeria prezentacji i zaplecze dla rezydujących artystów.

Realizowana przez Teatr Łaźnia Nowa inwestycja z bogatą ofertą edukacyjno-kulturową, będzie miejscem współpracy środowisk twórczych i mieszkańców Krakowa. Nie pedagodzy, a artyści będą gospodarzami tego obiektu, a realizowane w nich działania będą nawiązywały do historii i przestrzeni Nowej Huty.

 

Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii to kolejny pionierski projekt Małgorzaty Szydłowskiej i Bartosza Szydłowskiego, dla których najważniejszą funkcją miejsc kulturotwórczych jest budowanie kapitału społecznego w oparciu o wspólne działanie, dialog, poszerzanie pola identyfikacji, w duchu wzajemnego rozumienia i tolerancji. 

Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu tego roku. Obejmują przebudowę i docieplenie budynku wraz z instalacjami wewnętrznymi (elektrycznymi, wodno-kanalizacyjnymi, c.o., wentylacji, klimatyzacji), przebudowę przyłącza kanalizacji oraz zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Teatr zakupi też wyposażenie i sprzęty niezbędne do aranżacji i działalności Międzynarodowego Domu Utopii.

wizualizacja budynku

 

 

W wyniku realizacji projektu powstanie nowoczesny budynek odznaczający się zwartą, elegancką w formie bryłą. Projekt przebudowy, zaproponowany przez Marka Dormusa z Atelier Dormus, wpisuje się w tkankę architektoniczną Nowej Huty i nawiązuje do jej zabudowy materią. Aranżacja wnętrz została zainspirowana historią i codziennością dzielnicy, ważną rolę odegrały w niej także motywy ikonograficzne zaczerpnięte ze zdjęć związanych z Nową Hutą fotografów. Budynek wdraża rozwiązania energooszczędne i zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Otwarcie Centrum planowane jest na pierwszy kwartał 2021 roku. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i Gminy Miejskiej Kraków i wyniesie ponad 22 mln złotych.
Polecane Video

Komentarze

Realista 5.10.19, 22:55:19

Skąd pomysł na nazwę Dom Utopii?

Alcatras 6.10.19, 12:20:46

Powinni się wstrzymać dopóki podwójny rocznik się nie skończy bo uczniowie nie będą mieli miejsca na korytarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane