W Łaźni Nowej weekendowa premiera „Powrotu do Reims”

Premiera "Powrotu do Reims" w reżyserii Katarzyny Kalwat, odbędzie się 25,26 i 27 marca, o godz. 19:00. Spektakl inspirowany jest historią francuskiego socjologa Didiera Eribona. Na scenie zobaczymy Jacka Poniedziałka Jaśmina Polaka / Martę Malikowską i Yacine Zmit.

Powrót do Reims to spektakl inspirowany historią Didiera Eribona, sławnego francuskiego socjologa, i jego książką o tym samym tytule. Eribon, pochodzący z przedmieść Reims homoseksualny intelektualista uciekł z rodzinnego miasta, by móc ujawnić swoją orientację i dokonać społecznego awansu.




 

Wyjazd do Paryża umożliwił Eribonowi eksplorację homoseksualnej tożsamości, konserwując jednak, mimo wyznawanych lewicowych wartości, wstyd związany z  robotniczym pochodzeniem jego rodziny. Dopiero śmierć ojca wywołała w nim potrzebę powrotu w rodzinne strony i zrewidowania swojej tożsamości klasowej. To doświadczenie zainspirowało go do napisania Powrotu do Reims. Książka z miejsca stała się bestsellerem. Polski przekład z 2019 roku momentalnie uzyskał status publikacji kultowej, opisującej doświadczenie analogiczne do doświadczenia pokolenia ustrojowej transformacji: osób, które w pierwszym pokoleniu dokonały rzeczywistego lub pozornego awansu społecznego dzięki migracji do dużych miast i ukończeniu studiów wyższych. Pokolenia, dla którego pochodzenie staje się wstydliwą, wypieraną tajemnicą.

 

Główną rolę w spektaklu gra Jacek Poniedziałek – aktor pochodzący z rodziny robotniczej z krakowskiego osiedla Olsza II, powstałego w latach 60-tych, z którego wyjechał do Warszawy. Przegląda się tym samym w biografii Eribona, jak wielu innych mieszkańców małych polskich miast, miasteczek i wsi. Symboliczne spotkanie tych dwóch nazwisk odkrywa uniwersalność i aktualność mechanizmów awansu społecznego na tle przemian, jakie dokonały się w Europie ostatnich dekad. Rola Poniedziałka przez wielu recenzentów została okrzyknięta najlepszą w jego karierze.

 

Aktor wraz z reżyserką Katarzyną Kalwat otrzymali nagrodę “O!Lśnienia Onetu ” w kategorii Teatr – za inscenizację perfekcyjnie wykorzystującą nowe mediaoraz za rolę wzbogaconą o osobiste doświadczenia, poruszającą w widzu najczulsze struny.




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane