U „Żeromskiego” i „Norwida” odetchniesz czystym powietrzem

Do czterech nowohuckich placówek – szpitala Żeromskiego, Centrum Medycznego Ujastek, Nowohuckiego Centrum Kultury i Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida – trafiły innowacyjne urządzenia służące do oczyszczania powietrza.

To efekt współpracy organizatorów międzynarodowego konkursu Smogathon z miastem Kraków, które od początku partneruje tej inicjatywie. Na wdrożenie projektu w naszym mieście firma Radic8 otrzymała specjalną nagrodę Smogathonu – jako finalista konkursu w 2017 roku.

 

Trzy innowacyjne urządzenia oczyszczające powietrze Radic8 Virus Killer pracują już w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego – zamontowano je na korytarzach poradni specjalistycznych oraz na oddziale pediatrycznym (w izbie przyjęć i na korytarzu).

 

Wkrótce szpital otrzyma jeszcze trzy kolejne. Organizatorom konkursu Smogathon oraz miastu zależało na tym, aby ten profesjonalny sprzęt trafił właśnie do takich miejsc – czyli placówek i instytucji, w których codziennie przebywa wielu krakowian. W pierwszym kwartale 2018 roku przez poradnie specjalistyczne szpitala im. Żeromskiego przewinęło się prawie 61 tys. osób, a na oddziale pediatrycznym leczonych było 887 małych pacjentów. To właśnie m.in. w takich miejscach potencjał urządzeń może być najpełniej wykorzystany. 

– Bardzo się cieszymy, że na oddziale pediatrycznym mamy te urządzenia – mówi Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. Żeromskiego. – To jest ten okres, kiedy dzieci są szczególnie podatne nie tylko na infekcje górnych dróg oddechowych, ale też wszelkiego typu podrażnienia. Tutejszy oddział prowadzi zresztą badania przesiewowe w tym kierunku, finansowane przez miasto. Przebadaliśmy 10 tysięcy dzieci z klas III szkół podstawowych pod kątem nieżytu górnych dróg oddechowych. Wyniki tych badań będziemy wkrótce publikować – zaznacza.

 

Przekazane do krakowskich placówek urządzenia są niezwykle wydajne i świetnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach – o powierzchni nawet do 165 m2. Skutecznie filtrują powietrze i oczyszczają je ze szkodliwych substancji o różnym pochodzeniu. Usuwają nie tylko pyły PM2,5 i PM10 (efekt niskiej emisji) czy tlenki azotu (emitowane przez pojazdy zasilane silnikami spalinowymi), ale – co warte podkreślenia – eliminują z otoczenia szkodliwe drobnoustroje: bakterie i wirusy. Szeroki zakres działania i wysoka wydajność sprawiają, że są dużo bardziej efektywne od standardowych urządzeń tego typu dostępnych na rynku.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane