Teraz każdy może posłuchać jak brzmi elektrociepłownia w Łęgu

Jak brzmi chłodnia kominowa, silnik pompy chłodzącej czy turbogenerator? Dźwięki nagrane w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Czyżynach można odsłuchać na stronie projektu Sounds of Changes realizowanego przez Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

„Sounds of Changes” jest międzynarodowym projektem kulturalnym realizowanym przez sześć partnerskich, europejskich muzeów: dwóch ze Szwecji, a także ze: Słowenii, Finlandii; Niemiec i z Polski. W Polsce projekt realizuje Muzeum Inżynierii Miejskiej.

 

Celem projektu „Sounds of Changes” jest dokumentowanie dźwięków ilustrujących współczesną sferę dźwiękową i zmian, które się w niej dokonują. Przedsięwzięcie zakłada nagrywanie dźwięków, ich udostępnianie na otwartej licencji oraz ich rozpowszechnianie.

 

– Dźwięki i opisy urządzeń w elektrociepłowni dokumentują i popularyzują współczesną inżynierię miejską. Krakowska elektrociepłownia jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla Krakowa, a pracownicy PGE Energia Ciepła chętnie angażują się w projekty które mają na celu popularyzację zagadnień związanych z energetyką – powiedział Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.W krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła zostały nagrane dźwięki: chłodni kominowej; maszynowni z turbogeneratorem i turbiną, stacji uzdatniania wody, rurociągu wody surowej, silnika pompy chłodzącej i transformatora. Dźwięki wraz ze zdjęciami urządzeń można odsłuchać i obejrzeć na stronie http://www.soundsofchanges.eu Do każdego nagrania dołączony jest merytoryczny opis urządzenia lub miejsca nagrania w języku angielskim.

 

– Baza dźwiękowa, opracowana przez pracowników Muzeów, jest miejscem przeznaczonym dla szerokiego grona użytkowników, m.in. dla: muzealników, nauczycieli, edukatorów, czy artystów – powiedziała Monika Widzicka, koordynatorka projektu w Muzeum Inżynierii Miejskiej. W ubiegłym roku PGE Energia Ciepła rozpoczęła współpracę z Muzeum Inżynierii Miejskiej także przy innym projekcie związanym z wprowadzeniem nowej formy zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. PGE Energia Ciepła jest mecenasem Strefy Kreatywności w Muzeum.

 

W ubiegłym roku w zajęciach „Miasto w budowie” skorzystało ponad 2 tysiące osób. Uczestnicy podczas zajęć poznają zagadnienia związane z inżynierią miejską, oraz przy wykorzystaniu mega klocków budują: Mapę okolicy, Miasto przyszłości, Wymarzony dom, Miasto idealne, Wynalazek na plac zabaw, Sławne budowle miasto czy Podziemna pajęczynę.

 

Fot. PGE Energia Ciepła
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane