Szpital Żeromskiego rozpoczyna leczenie spastyczności poudarowej toksyną botulinową

Spastyczność po przebytym udarze może dotknąć nawet 20–40 proc. chorych. Powstaje ona wskutek uszkodzenia górnego neuronu ruchowego i objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym, co utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, a także powoduje bolesność u części pacjentów.

Celem leczenia osób ze spastycznością po udarze mózgu jest przywrócenie sprawności ruchowej i pomoc w powrocie do trybu życia sprzed choroby.




Leczenie toksyną botulinową to leczenie miejscowe. Polega na wstrzyknięciu toksyny w napięte mięśnie. Toksyna ta rozluźnia napięte mięśnie na około trzy miesiące. Leki działają bezpośrednio na określone mięśnie, zmniejszając ich napięcie, dzięki czemu stawy zyskują większy, niemożliwy do tej pory zakres ruchu. Takie podejście pozwala na intensywną fizjoterapię, co prowadzi do lepszych efektów. Na przykład, jeśli pacjent nie może wyprostować palców dotkniętej chorobą ręki, to nie może się nią podeprzeć oraz wykonać innych ważnych czynności. Bardzo ważnym elementem poprawy funkcji kończyny górnej są ćwiczenia wspomagające rękę. Dlatego zastrzyki często mogą otworzyć drogę do dalszej skutecznej regeneracji.

 

W razie pytań i szczegółowych informacji o tym programie lekowym można dzwonić pod nr  tel. 12 622 95 48

 




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *