Siedem skazanych kobiet uszyło za kratami kilkaset maseczek [ZDJĘCIA]

Kolejne 590 maseczek trafi do szpitali na terenie całego kraju. W ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga oraz inicjatywy Polskie Krawcowe w Akcji, w środę 22 kwietnia w zakładzie karnym w Krakowie Nowej Hucie została przekazana kolejna partia środków ochrony osobistej.

W ramach akcji #ResortSprawiedliwosciPomaga w zakładzie karnym Kraków Nowa Huta tak jak już w kilkudziesięciu jednostkach penitencjarnych na terenie całego kraju osadzeni szyją maseczki ochronne. Maseczki trafiają do placówek służby zdrowia ale także instytucji i miejsc najbardziej potrzebujących takich jak domy pomocy społecznej i zakłady opieki.


Maseczek przybywa
W nowohuckim zakładzie karnym w ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga oraz we współpracy z inicjatywą Polskie Krawcowe w Akcji, zaledwie w przeciągu 7 dni powstało ponad 1000 maseczek. 560 z nich już trafiło do szpitali w województwie dolnośląskim i podkarpackim kolejna partia 590 maseczek została dzisiaj przekazana do organizatorów akcji i trafi do szpitali.


Maseczki szyje 7 skazanych, niektóre z pań pracowały jako krawcowe lub po prostu mają takie umiejętności, część pracuje w przywięziennej pralni. Skazane wykorzystują maszyny do szycia, które są na stanie ZK, zostały zakupione w ramach programów i kursów zawodowych. Początkowo osadzone zaczęły od szycia maseczek na potrzeby jednostki. Metodą prób i błędów pod okiem funkcjonariuszy działu penitencjarnego i kwatermistrzowskiego szyły pierwsze maseczki. Gdy technika została już opanowana ruszyła większa produkcja. Dzięki zaangażowaniu w ogólnopolską akcję, maseczki uszyte w Krakowie trafią do szpitali na terenie całego kraju.


To dopiero początek
Kolejną partię maseczek z nowohuckiego zakładu karnego odebrała dziś Marzena Jamroziewicz-Śmiech – koordynator akcji Polskie Krawcowe w Akcji. Ale to nie koniec szycia. W jednostce czekają już kolejne bele materiału i osadzeni chętni do pomocy placówkom służby zdrowia. Jak mówi kpt. Katarzyna Dudek psycholog z zakładu karnego w Krakowie Nowej Hucie akcja szycia maseczek cieszy się ogromną popularnością „… teraz zgłaszają się nawet osadzeni mężczyźni, którzy chcą nauczyć się szyć i móc pracować na drugą zmianę …”.

 

Zdjęcia: kpt. Szymon Kalisz
tekst: kpt. Anna Czajczyk

Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane