Retrospektywny przegląd filmowy w ramach 70-lecia Nowej Huty

W dniach 4-6 października w kinie studyjnym Sfinks na os. Górali odbędzie się przegląd filmowy Jerzego Ridana - dokumentalisty Nowej Huty. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny

Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie ma przyjemność zaprosić na retrospektywny przegląd filmowy Jerzego Ridana – dokumentalisty Nowej Huty. W czasie trzydniowego festiwalu Organizatorzy chcą zaprezentować sylwetkę reżysera w różnych odsłonach – jako współtwórcy amatorskiego ruchu filmowego, dokumentalisty Nowej Huty i twórcy filmów o tematyce niezwiązanej z Nową Hutą.. Przegląd organizowany jest w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty. Wstęp wolny.PROGRAM:

 

piątek 4 X, godz. 19:00

 

AMATORSKI KLUB FILMOWY NOWA HUTA

Pokazane zostaną wybrane filmy, które powstały w AKF w latach 60. i 70. Będą to w większości filmy Jerzego Ridana, ale także kilka pozycji, które wyszły spod ręki innych twórców, m.in. Krzysztofa Zanussiego. Do trzech z nich nie zachowała się ścieżka dźwiękowa – projekcji towarzyszyć więc będzie muzyka na żywo Jana Oberbeka.

 

 

sobota, 5 X, godz. 17.00

 

NOWOHUCKIE FILMY JERZEGO RIDANA

 

Pokazane zostaną najważniejsze filmy dokumentalne Jerzego Ridana o Nowej Hucie, a także film poświęcony samemu reżyserowi. Będą to m.in. „Dane do życiorysu”, „Róg Marksa i Obrońców Krzyża”, „Lenin z Krakowa” i „Orkiestra dęta”. Widzowie będą też mogli zobaczyć nie pokazywaną nigdy wcześniej etiudę studencką Jerzego Ridana – „Jutro”.

 

+ DODATKOWO: między godziną 16:00-17:00 w sali Mały Metraż prezentowane będą wybrane odcinki Nowohuckiej Kroniki Filmowej.

 

niedziela, 6 X 2019, godz. 17.00NIE TYLKO NOWA HUTA…

 

Pokazane zostaną najważniejsze filmy dokumentalne Jerzego Ridana niezwiązane tematycznie z Nową Hutą oraz jego jedyny film fabularny. W programie znajdą się: „Pod światem”, „Józef Rychlik – kompozytor”, „Zło truchleje”, „Lot kuli” oraz „Sonata marymoncka”. Pokazy rozpocznie nie pokazywana wcześniej etiuda studencka zrealizowana w Szkole Filmowej w Łodzi pt. „Tworzywo”.

 

Każdego dnia o filmach będą opowiadać zaproszeni goście: przyjaciele i współpracownicy Jerzego Ridana.

 

Jerzy Ridan – urodził się w Bydgoszczy, ale w latach 60. przeprowadził się do Nowej Huty. Jest autorem ponad 60 filmów dokumentalnych, wyreżyserował także pełnometrażowy film fabularny „Sonata Marymoncka” w oparciu o prozę Marka Hłaski. Znaczna część jego twórczości i działalności poświęcona była Nowej Hucie. Na przełomie lat 60. i 70. prowadził Amatorski Klub Filmowy NOWA HUTA. Był dyrektorem programowym Nowohuckich Maratonów Filmowych oraz współpomysłodawcą i pierwszym realizatorem Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Spod jego ręki wyszły m.in. dokumenty „Róg Marksa i Obrońców Krzyża”, „Lenin z Krakowa”, „Orkiestra dęta” czy „Dziewczyny z Nowej Huty”. W 2008 roku uhonorowany został tytułem „Nowohucianina Roku”. Jerzy Ridan zmarł 2 X 2016 r.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane