Radni wybrali miejsce upamiętnienia Budowniczych Nowej Huty

Taką nazwę będzie nosił skwer pomiędzy Nowohuckim Centrum Kultury, a os. Centrum E zgodnie z przyjętym przez radnych miejskich projektem uchwały. Jej autorem jest radny Łukasz Sęk.

W roku 2019 przypada rocznica 70lecia założenia Nowej Huty. Utworzenie z tej okazji Skweru Budowniczych Nowej Huty jest możliwością do upamiętnienia tysięcy osób dzięki, którym dzielnica powstała.

 

– Dzięki poświeceniu tych ludzi, które często wiązało się z przeprowadzką z innych stron Polski, udało się wybudować Nową Hutę. Niezależnie od kontekstu historycznego, te osoby nie pracowały na rzecz ideologii, ale mieszkańców, którzy zasiedlili bloki, korzystali z placów zabaw, sklepów, przychodni czy szkół – mówi radny Łukasz Sęk.W marcu radny zaproponował uczczenie pamięci o Budowniczych Nowej Huty poprzez nazwanie ulicy lub placu w Hucie Ich imieniem. Zwrócił się z prośbą do mieszkańców aby sami wskazali, które miejsce ich zdaniem będzie odpowiednie.

 

Otrzymał 85 propozycji.
1. Plac na os. Willowym przed Pocztą – 48 wskazań
2. Plac Centralny – zmiana nazwy z im. Ronalda Reagana – 31 wskazań
3. Cześć Alei Róż – 1 wskazanie
4. Rondo Czyżyńskie – 1 wskazanie
5. Ulica Jana Kazimierza zmiana – 1 wskazanie
6. Ulica Igołomska – 1 wskazanie
7. Ulica pomiędzy ul. Daniłowskiego i Bulwarową – 1 wskazanie
8. Ulica Igołomska – 1 wskazanie

 

Najwięcej osób zaproponowało plac przed Pocztą na os. Willowym, który obecnie nie posiada nazwy, a zwyczajowo jest nazywany placem pocztowym. Zaraz obok niego znajduje się pierwszy blok w Nowej Hucie. Ostatecznie na miejsce upamiętnienia Budowniczych Nowej  Huty wybrano skwer przy NCK.

 

– Po wakacjach jak uchwała wejdzie w życie zorganizujemy uroczyste nadanie nazwy z mam nadzieję jak najliczniejszym udziałem Budowniczych – dodaje Łukasz Sęk.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *