Powstała policyjna grupa do walki z piratami drogowymi

Na nowohuckich drogach już można spotkać policyjne BMW 320i xDrive. To samochody Wojewódzkiego Nieetatowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach pod nazwą „Speed”.

12 lipca br., w KWP w Krakowie podjęto decyzję o powołaniu  Wojewódzkiego Nieetatowego Zespołu  ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach pod nazwą „Speed”.  To pokłosie efektywnych działań warszawskiej grupy „Speed”. Zgodnie z intencją Komendy Głównej Policji takie grupy powstają teraz także w innych województwach.

 

Małopolski zespół „Speed” rozpoczyna działania na drogach. Do tej grupy oddelegowano około 50 funkcjonariuszy z różnych jednostek województwa. Nie są to tylko policjanci „drogówki”, którzy mają specjalistyczne przeszkolenie z obsługi wideorejestratorów i/lub ręcznych mierników prędkości. W skład zespołu wchodzą również funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego oraz do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie.Mundurowi z grupy SPEED będą kierowani na akcje w miejsca gdzie najczęściej  dochodzi ro rażącego łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

 

Do zadań zespołu będzie należało, m.in.: ujawnianie kierujących, którzy będą dopuszczali się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko  przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

 

Istotne dla pracy tej grupy będzie także monitorowanie i analiza umieszczonych nagrań w Internecie obrazujących pirackie wyczyny, czy zbieranie informacji o nielegalnych wyścigach. Grupa współpracować będzie  z innymi  podmiotami (np. realizującymi miejski monitoring)  w zakresie pozyskiwania i wymiany przydatnych informacji.  Na tej podstawie oraz na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy innych danych planowane będą poszczególne działania tj. ich miejsce (potencjalnie to teren całego województwa) i taktyka.

 

Podczas działań drogowych zespół „Speed”  będzie wykorzystywać nie tylko dotychczasowy sprzęt „drogówki”  (tj. ręczne laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu czy pojazdy wyposażone w videorejestratory) ale również najnowsze  radiowozy oznakowane BMW 320i xDrive (na zdjęciach) i  nieoznakowane BMW 330i xDrive Gran Turismo (wyposażone w videorejestratory).
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *