Pogrzeb Kazimierza Kubraka, działacza Solidarności

Na cmentarzu w Grębałowie na Wzgórzach Krzesławickich odbył się dziś pogrzeb, zmarłego 9 stycznia, Kazimierza Kubraka, działacza Solidarności, opozycjonisty w PRL, który przekazał IPN część swoich zbiorów historycznych.

Przed nabożeństwem żałobnym wicewojewoda Józef Leśniak przekazał bratu zmarłego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie Kazimierzowi Kubrakowi przez Prezydenta RP. W imieniu krakowskiego IPN kwiaty na grobie złożył Andrzej Malik.

Kazimierz Kubrak (ur. 1952) był elektrykiem, pracownikiem KPBO, PGM oraz PSS „Społem”. Zasłużył się jako działacz NSZZ „Solidarność” PSS „Społem”, gdzie reaktywował związek w 1989 r. Wcześniej, po wprowadzeniu stanu wojennego, kolportował niezależną prasę i uczestniczył w manifestacjach w Nowej Hucie (m.in. w jednej z najgłośniejszych akcji z 31 sierpnia 1983 r., w drugą rocznicę Porozumień Sierpniowych, podczas której doszło do rozbrojenia funkcjonariuszy NOMO z dwóch sztuk pistoletów z ostrą amunicją). Był represjonowany przez bezpiekę, m.in. w ramach operacyjnego rozpracowania krypt. „Odwet”.

 

 

Po ponownej rejestracji związku wybrano go na przewodniczącego KZ NSZZ „Solidarność” w PSS „Społem”. Dzięki niemu w latach 90. XX wieku uratowano przed likwidacją bary mleczne w Krakowie.
Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2009), medalem Za zasługi dla Małopolskiej „Solidarność” (2013), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016) oraz medalem Niezłomnym w Słowie (2017).

 

Inf./Zdj. Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane