Podejrzani o ostrzelanie tramwajów 73 i 52 przyznali się do winy

Wobec podejrzanych - 18-letniego Grzegorza H. i 21-letniego Michała S. - zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego

Sprawa dotyczy ostrzelania tramwajów w poniedziałek. Pasażerami pojazdów byli wtedy głównie nowohucianie, którzy wracali wieczorem z pracy do domu. Początkowo policja zatrzymała trzech mężczyzn. Okazało się jednak, ze zarzuty postawiono dwóm z nich.

 

Krakowska prokuratura nadzoruje dochodzenie przeciwko Grzegorzowi H. i Michałowi S., którym w dniu 30 stycznia 2019 r. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw.

 

Grzegorz H. ( 18 lat) jest podejrzany o to, że rozbił szyby w wagonie tramwaju linii nr 73, poprzez oddanie strzałów pociskami z broni pneumatycznej. Straty wyniosły 1700 zł. na szkodę MPK. – Strzelając do tramwaju 18-latek naraził pasażerów tramwaju na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, przy czym czyn ten stanowił występek o charakterze chuligańskim albowiem sprawca działał publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego – mówi prok. Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Ponadto Grzegorz H. rozbił szybę wystawową oddając strzały pociskami z broni pneumatycznej. Podejrzany  spowodował straty w wysokości 3000 zł. 

 

Z kolei Michał S. (21 lat) jest podejrzany o to, że rozbił szybę w wagonie tramwaju linii nr 52, poprzez oddanie strzałów pociskami z broni pneumatycznej. 21-latek spowodował straty w wysokości 1700 zł. na szkodę MPK. Michał S. swoim czynem również naraził pasażerów tramwaju na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, przy czym czyn ten stanowił występek o charakterze chuligańskim albowiem sprawca działał publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego.

 

 

Obaj mężczyźni zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych zarówno przez funkcjonariuszy policji i prokuratorów. Obaj przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów i złożyli wyjaśnienia, opisując w nich przebieg zdarzeń z dnia 28 stycznia 2019 r, zbieżny z ustaleniami stanu faktycznego.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wartość szkody wynikającej ze zniszczenia dwóch szyb tramwajowych wynosi 3400 zł. zaś wartość szkody wyrządzonej zniszczeniem szyby wystawowej w budynku jednej z firm wynosi 3000 zł.

 

 

W dniu 30 stycznia 2019 r. wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego, przy czym Grzegorza H. zobowiązano do stawiennictwa w Komisariacie Policji VIII w Krakowie 3 razy w tygodniu oraz do wpłaty kwoty 2000 zł tytułem poręczenia majątkowego, zaś na Michała S. nałożono obowiązek stawiania się 2 razy w tygodniu w Komisariacie Policji VI w Krakowie oraz wpłaty kwoty 3000 zł.

W następstwie zdarzenia, pasażerowie ostrzelanych tramwajów nie odnieśli żadnych obrażeń. Jeden z nich został uderzony w twarz prawdopodobnie odłamkiem szkła pochodzących z pękniętej szyby, jednak w następstwie tego nie doznał żadnych ran.

 

 
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *