Pobiegli by uczcić pamięć Bogdana Włosika, ofiary stanu wojennego

W sobotę o godz. 12.15 kilkuset biegaczy wystartowało spod Bramy Głównej Arcelor Mittal w biegu pamięci. Patronat nad imprezą objęła matka zastrzelonego hutnika Irena Włosik.

Trasa o długości ok. 4,2 km biegła od: Brama Główna ArcelorMittal Poland S.A. – Kraków (start) al. Solidarności, Plac Centralny, ul. gen. Wł. Andersa, ul. Ludźmierska, ul. Obrońców Krzyża i brama Technikum Gastronomicznego przy ul. Obrońców Krzyża (meta).

 

Celami sportowej imprezy jest uczczenie pamięci Bogdana Włosika i innych ofiar stanu wojennego, promocja miasta Krakowa i Nowej Huty oraz popularyzacja sportu, biegów rekreacyjno-sportowych, postaw patriotycznych i solidarności społecznej.

 

Bogdan Włosik był 20-letnim uczeń III klasy technikum, pracującym w Hucie im. Lenina, zastrzelony podczas demonstracji w Nowej Hucie.13 października 1982, jak 13-tego każdego miesiąca w 1982, w miesięcznicę wprowadzenia stanu wojennego odbywały się w Krakowie manifestacje uliczne. Tego dnia były one szczególnie intensywne, gdyż 8 października Sejm PRL uchwalił nową ustawę o związkach zawodowych, która zdelegalizowała, zawieszoną 13 grudnia 1981 roku, NSZZ „Solidarność”. Pokojowe demonstracje w Nowej Hucie zostały zaatakowane przez ZOMO, co doprowadziło do wielogodzinnych walk ulicznych.

 

Bogdan Włosik został zastrzelony poza obszarem głównych walk – przy kościele w Bieńczuycach. Według najbardziej prawdopodobnej wersji wydarzeń, kapitan SB Andrzej Augustyn ubrany po cywilnemu usiłował zatrzymać stojących tam ok. 13-letnich chłopców. Jeden z chłopców krzyknął: „Ubek!” i wtedy Augustyn rzucił się do ucieczki. Przeskakując przez żywopłot wywrócił się. W panice sięgnął po broń i oddał śmiertelny strzał wprost w nadbiegającego Bogdana Włosika. Zgodnie z dokumentacją medyczną kula wystrzelona z pistoletu P-64 rozerwała m.in. wątrobę i śledzionę.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane