Osiedle Wańkowicza gotowe po wakacjach

Za nieco ponad pół roku powinna zakończyć się budowa gminnego osiedla przy ul. Wańkowicza. Aktualnie wykonawca skupia się na pracach wykończeniowych wewnątrz budynków. Realizowany jest też układ komunikacyjny oraz plac zabaw.

Przypomnijmy: budowa osiedla komunalnego przy ul. Wańkowicza rozpoczęła się w połowie 2018 roku. W siedmiu budynkach do dyspozycji będzie 165 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 6 900 m2. w tym: 14 mieszkań jednopokojowych z aneksem kuchennym, 82 mieszkań jednopokojowych z oddzielną kuchnią, 49 mieszkań dwupokojowych oraz 20 mieszkań trzypokojowych.

 

Zagospodarowany zostanie również teren wokół projektowanych budynków, powstanie nowa droga publiczna, 97 miejsc postojowych, w tym 9 dla osób niepełnosprawnych.

 

Ważnym elementem ogólnodostępnej infrastruktury będzie plac zabaw dla dzieci o powierzchni ok. 180 m2. Znajdzie się na nim m.in. zjeżdżalnia z drabinką, zestawy huśtawek, a także piaskownica i ławki. Osiedle nie będzie grodzone. Cała osiedlowa infrastruktura dostępna będzie dla wszystkich mieszkańców.44 proc. terenu inwestycji postanie przeznaczona pod zieleń urządzoną. Zostanie nasadzonych zostanie 67 drzew, 725 krzewów i 175 bylin. W przypadku drzew będą to głównie graby, jarzębiny i brzozy. Wzdłuż granicy południowej zaplanowano czterometrowe ciągi zieleni izolacyjnej

 

Wykonawcą zadania jest firma DOMBUD SA. Wartość kontaktu wraz z układem drogowym to 30 mln zł.

 

Prace zewnętrzne przy wszystkich 7 budynkach już zostały zakończone. Bloki mają położone dachy, tynki, zamontowane zostały wszystkie okna i drzwi. Teren został uzbrojony w media, rozbudowano sieć wodną, kanalizacyjną, poprowadzono ciepłociąg, dzięki czemu osiedle już jest zasilane ciepłem systemowym. W środku rozprowadzane są instalacje i położone tynki. Obecnie wykonawca skupia się na pracach wykończeniowych wewnątrz: malowane są ściany i sufity, podłogi wykładane są panelami i płytkami ceramicznymi, w niektórych pomieszczeniach trwa tzw. biały montaż.

 

Z kolei na zewnątrz, wykonawca skupia się na realizacji układu drogowego: jest już część miejsc postojowych, chodniki i fragment ulic. Do montażu urządzeń przygotowany jest już plac zabaw.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na październik tego roku. To o pół roku szybciej niż pierwotnie planowano. Stało się to możliwe dzięki mobilizacji ekip wykonawczych oraz zmianom zaproponowanym przez ZIM w Krakowie w dokumentach finansowych Miasta.

 

Warto wiedzieć, że standard wykończenia lokali należących do Miasta różni się od tzw. standardu deweloperskiego. W przypadku nowych mieszkań komunalnych, w standardzie jest pomalowanie ścian, ułożenie paneli podłogowych, płytek naściennych w kuchni i łazienkach, a także montaż kontaktów i włączników oświetlenia oraz oświetlenia w łazienkach. W kuchniach do montażu przygotowany jest zlew i kuchenka. W łazienkach są toalety, umywalki, wanny lub brodziki, a także specjalne uchwyty w mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

 

Fot. materiały UMK
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane