Nowy magazyn przeciwpowodziowy w Łęgu – funkcjonalność i nowoczesność w służbie bezpieczeństwa miasta

Nowoczesny, funkcjonalny i perspektywiczny – taki jest nowy miejski magazyn przeciwpowodziowy, który powstał w ciągu 18 miesięcy przy ul. Władysława Siwka w Nowej Hucie. Zastąpi stary, dotychczas dzierżawiony, który znajdował się przy ulicy Babińskiego.

Inwestycja przy ul. Siwka to m.in. cztery hale miejskiego magazynu przeciwpowodziowego. Dwie o największej powierzchni – każda po 1200 m² pełnią funkcję magazynu dla podstawowego, a jednocześnie najbardziej skutecznego wyposażenia do walki z żywiołem, w ilościach pozwalających na podjęcie efektywnych działań. To m.in. agregaty prądotwórcze, łodzie, czy pontony. To też przestrzeń dla systemu DPS, czyli ścianek szczelnych, dzięki którym możliwe jest podwyższenie wałów Wisły. Mobilny system przeciwpowodziowy składający się z lekkich aluminiowych belek, wsuwanych między wsporniki pozwala na szybkie podwyższenie 800-metrowgo odcinka wałów przeciwpowodziowych.

 

Dwa pozostałe budynki magazynowe o powierzchni 400 m² i 100 m² służą do przechowywania m.in. worków z piaskiem, zapór powodziowych, czy zbiornika na wodę do sprawdzania parametrów technicznych dużych agregatów pompowych. Na terenie magazynu znajduje się blisko 1800 ton piasku. Pomieszczenia garażowe i stanowiska warsztatowe – umożliwiają stałą konserwację sprzętu.

 

Ważnym aspektem nowych przestrzeni jest odpowiednio zaprojektowana logistyka wnętrza hali. Powierzchnia obiektu ma kluczowe znaczenie podczas załadunku i transportu. Teraz ułożone na paletach worki z piaskiem przy wykorzystaniu wózków widłowych ekspresowo trafiają na samochód z podnośnikiem hydraulicznym. To podstawowy sprzęt, jednocześnie niezbędny standard, dzięki któremu jednostki ratownicze mogą sprawnie i szybko realizować akcje.
 

Nowe obiekty to inicjatywa prezydenta miasta Krakowa na wniosek jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Jednostka zarządza utrzymaniem miejskiego magazynu powodziowego, odpowiada za ochronę komunalnej części odwodnienia miasta i potrzebuje powierzchni do przechowywania sprzętu. Nowoczesny budynek zapewni nie tylko lepszą ochronę istniejących zasobów, ale i dalszy rozwój magazynu w ciągu najbliższych lat. Warto wspomnieć, że w planach jest budowa 9 stacjonarnych pompowni na wysokie stany wody w Wiśle, a także budowa stanowisk pompowych i zakup agregatów. Dotychczasowy budynek magazynowy przy ul. Babińskiego był w złym stanie technicznym. Jego kubatura była niemal dwukrotnie mniejsza od nowo wybudowanego. Obiekt przy ul. W. Siwka to ok. 3000 m² powierzchni do dyspozycji służb. Wartość całej inwestycji to ponad 70 milionów złotych, co czyni ją jedną z najnowocześniejszych i największych w kraju. Na dachach dwóch hal zamontowano instalację fotowoltaiczną wspomagającą zasilanie wszystkich obiektów. Przeprowadzka wartego ponad 5 mln zł sprzętu, dzięki któremu służby niosą pomoc nam wszystkim w kryzysowych sytuacjach trwała dwa tygodnie.

 

W miejskim magazynie przeciwpowodziowym przechowywane są m.in.:

 

zapory powodziowe,
system zamknięć bram przeciwpowodziowych,
system podwyższania wałów i bulwarów,
przenośne agregaty prądotwórcze,
łodzie, przyczepy, pontony,
maszty oświetleniowe z lampami, namioty,
motopompy, silniki,
pompy pływające,
pompy szlamowe,
łopaty, siekiery, piły, łomy, nożyce do cięcia drutu, plandeki.

 

 

Władze miasta poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Obiekt będzie służył zarówno strażakom, jak i mieszkańcom. Nowy magazyn przy ul. W. Siwka, podobnie jak poprzedni jest obsługiwany 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Warto wspomnieć, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym jednym z zadań gminy jest wyposażenie i utrzymanie magazynu przeciwpowodziowego. Z uwagi na brak uregulowań, które określałyby wyposażenie magazynów oraz biorąc pod uwagę realną skalę zagrożenia powodziowego, magazyn przeciwpowodziowy na bieżąco wyposażany jest w najbardziej dostępny sprzęt.
 

fot. Jan Graczyński dla Krakow.pl

Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *