Nowa Huta z reaktorem jądrowym?

Olbrzymie pieniądze, bo aż 4 miliardy dolarów mają dostać dwie firmy z Polski - Orlen i Synthos z amerykańskich rządowych instytucji EXIM Bank oraz Development Finance Corporation (DFC) na projekty budowy małych reaktorów jądrowych (SMR). Dzisiaj rano (17.04.2023) w ambasadzie USA w Warszawie podpisano listy intencyjne w tej sprawie. Nowa Huta i Stawy Monowskie - to tu powstaną pierwsze reaktory w Małopolsce.

Jak  dzis na konferencji ogłosił Daniel Obajtek, pierwszy reaktor SMR w Polsce powstanie między rokiem 2028 i 2029. Ta energia jest o 30% tańsza niż energia produkowana w elektrowniach gazowych. Prezes PKN Orlen zapowiedział, że potencjalne lokalizacje budowy małych reaktorów jądrowych to m.in. Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolice Warszawy. W sumie przedstawiono 20 lokalizacji, ale priorytetem będzie zaproszenie do dialogu lokalnych społeczności w każdej z tych miejscowości po potwierdzeniu potencjału przez badania.
 

Jak podkreślił Daniel Obajtek, dopiero po osiągnięciu porozumienia z lokalnymi społecznościami podejmowane będą decyzje o realizacji inwestycji. Warto zaznaczyć, że proces ten może potrwać około 2 lat. To ważna inwestycja dla Polski, która może przyczynić się do zwiększenia produkcji energii elektrycznej oraz wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju.

 

Ambasador USA Mark Brzezinski ocenił, że Polska potrzebuje nowych rozwiązań energetycznych, które pozwolą chronić kraj przed wpływami Rosji, spełnić zobowiązania klimatyczne oraz napędzać rozwój gospodarki. Z tego powodu, firma GE Hitachi to zaufany partner, który jest w stanie dostarczyć takie rozwiązania. Jest to ważne wsparcie dla Polski, które przyczyni się do rozwoju produkcji energii elektrycznej oraz wzmocni pozycję kraju na arenie międzynarodowej.

 

Fot. Daniel Obajtek facebook

 
Polecane Video

Komentarze

MARCINIAK Andrzej 18.04.23, 16:44:00

ELEKTROWNIA ATOMOWA-PICKERING I DARLINGTON
W TORONTO W ODLEGŁOŚCI 30 km OD CENTRUM STOI ELEKTROWNIA ATOMOWA ,A 60 KILOMETRÓW OD CENTRUM JEST NASTĘPNA .i NIKT TAM NIE HISTERYZUJE. a TERAZ BUDUJĄ OBOK ATOMÓWKI DARLINGTON MINI ELEKTROWNIĘ HITCHI SMR . ELEKTROWNIA W PICKERLING 4124 MW - PORÓWNAJCIE - FINOWIE TERAZ OTWIERAJĄ NAJWIĘKSZĄ ELEKTROWNIĘ W EUROPIE 1600 MW. NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM JEST PIS BO TO TAKIE LEWUSY ; ŻE JAK SIĘ TYM ZAJMIE SASIN TO MAMY PEWNĄ AWARIĘ ,ALBO ZACZNĄ BUDOWAĆ - PRZEWALĄ MASĘ PIENIĘDZY I SIĘ WYCOFAJĄ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *