Nowa Huta Przyszłości podsumowuje inwestycje ubiegłego roku i planuje przyszłość

Rok 2021 był dla Kra­ków Nowa Huta Przy­szło­ści S.A. cza­sem in­ten­syw­nym, prze­bie­ga­ją­cym przede wszyst­kim pod zna­kiem pro­wa­dzo­nych in­we­sty­cji.

Ką­pie­li­sko w Przy­la­sku Ru­siec­kim – nowe miej­sce wy­po­czyn­ku dla miesz­kań­ców

 

Na po­cząt­ku lipca do­ko­na­no uro­czy­ste­go otwar­cia ką­pie­li­ska w Przy­la­sku Ru­siec­kim. Prze­bu­do­wa te­re­nu re­kre­acyj­ne­go przy zbior­ni­ku wod­nym nr 1 była bar­dzo wy­cze­ki­wa­na nie tylko przez miesz­kań­ców Nowej Huty. Głów­ną ideą, która przy­świe­ca­ła zre­ali­zo­wa­nej mo­der­ni­za­cji, było stwo­rze­nie no­wo­cze­sne­go miej­sca wy­po­czyn­ku wy­ko­rzy­stu­ją­ce­go w zrów­no­wa­żo­ny spo­sób wa­lo­ry przy­rod­ni­cze. Pod­su­mo­wa­nie tego se­zo­nu ką­pie­lo­we­go wska­zu­je, że zre­ali­zo­wa­na in­fra­struk­tu­ra re­kre­acyj­na, w po­łą­cze­niu z do­brze przy­go­to­wa­ną ofer­tą, tra­fi­ła w gusta mieszkańców.

 

Przy­po­mnij­my, że cał­ko­wi­ty ob­szar tej in­we­sty­cji to około 26 hek­ta­rów, z czego pra­wie 19 to po­wierzch­nia zbior­ni­ka wod­ne­go. Me­an­dru­ją­ce po­mię­dzy drze­wa­mi ścież­ki pro­wa­dzą do za­in­sta­lo­wa­nych przy brze­gach po­mo­stów. To tutaj w ubie­głym roku wy­ko­naw­ca in­we­sty­cji przy­wiózł 7 ty­się­cy ton pia­sku, byśmy wszy­scy mogli cie­szyć się za­le­ta­mi plaży, boisk do siat­ków­ki, a naj­młod­si mogli spę­dzić czas na no­wo­cze­snym placu zabaw. Także z myślą o dzie­ciach po­wstał „pły­wa­ją­cy” basen.

 

Waż­nym ele­men­ta­mi tego przed­się­wzię­cia są dwa nowe bu­dyn­ki, sta­no­wią­ce za­ple­cze sa­ni­tar­ne z prze­bie­ral­nią oraz ma­ga­zyn z po­miesz­cze­nia­mi so­cjal­ny­mi dla ob­słu­gi. Re­ali­za­cji in­we­sty­cji przy­świe­ca­ło my­śle­nie o prze­ciw­dzia­ła­niu zmia­nom kli­ma­tu. Stąd dba­łość o ogra­ni­cze­nie do mi­ni­mum na­wierzch­ni utwar­dzo­nych, za­cho­wa­nie ist­nie­ją­cej ro­ślin­no­ści, nowe na­sa­dze­nia, ro­ślin­ność wer­ty­kal­na na bu­dyn­kach, a także za­in­sta­lo­wa­ne urzą­dze­nia wy­ko­rzy­stu­ją­ce od­na­wial­ne źró­dła ener­gii, takie jak pompy cie­pła i pa­ne­le fo­to­wol­ta­icz­ne. Dba­jąc o bez­pie­czeń­stwo użyt­kow­ni­ków za­sto­so­wa­no także in­te­li­gent­ne oświe­tle­nie, któ­re­go sto­pień na­tę­że­nia do­sto­so­wu­je się jed­nak do pory dnia i ruchu w oko­li­cy.

 




 

Park Edu­ka­cyj­ny „Bra­ni­ce”

 

Sze­ro­kim echem odbił się w me­diach temat ma­ją­ce­go po­wstać w Kra­ko­wie Parku Edu­ka­cyj­ne­go „Bra­ni­ce”. Jego czę­ścią ma być skan­sen kra­kow­skie­go bu­dow­nic­twa drew­nia­ne­go. Za­an­ga­żo­wa­ni w ten pro­jekt pra­cow­ni­cy spół­ki po­zy­sku­ją ko­lej­ne już kon­kret­ne obiek­ty – domy, za­bu­do­wa­nia go­spo­dar­cze, ale też za­byt­ko­we meble czy ele­men­ty wy­po­sa­że­nia sta­rych go­spo­darstw, a nad do­ku­men­ta­cją bu­dow­la­ną bu­dyn­ku edu­ka­cyj­no-wy­sta­wien­ni­cze­go i za­go­spo­da­ro­wa­nia te­re­nu przy ul. Ta­ta­ra­ko­wej pra­cu­je ze­spół ar­chi­tek­tów.

 

We­dług przy­ję­tej w mi­nio­nym roku kon­cep­cji Park Edu­ka­cyj­ny „Bra­ni­ce” ma być po­dzie­lo­ny na kilka czę­ści. Ser­cem pro­jek­tu jest oczy­wi­ście skan­sen skła­da­ją­cy się z za­gród, któ­rym ma to­wa­rzy­szyć karcz­ma oraz drew­nia­ny bu­dy­nek sa­kral­ny. Po­ja­wi się także wiele zie­le­ni cha­rak­te­ry­stycz­nej dla te­re­nów wiej­skich, jak np. zioła czy pola zbóż. Za­pla­no­wa­no także sad, pa­sie­kę, plac ga­lo­wy i wspo­mnia­ny wcze­śniej, na­wią­zu­ją­cy formą do za­byt­ko­wej drew­nia­nej za­bu­do­wy, bu­dy­nek wy­sta­wien­ni­czo-ad­mi­ni­stra­cyj­ny, który nie­wąt­pli­wie sta­nie się cen­trum no­wych ak­tyw­no­ści kul­tu­ral­nych i edu­ka­cyj­nych.

 

 

Nowe te­re­ny in­we­sty­cyj­ne w Nowej Hucie – in­ten­sy­fi­ka­cja prac.

 

Bar­dzo in­ten­syw­ne dzia­ła­nia in­we­sty­cyj­ne pro­wa­dzo­ne są także po obu stro­nach prze­bu­do­wy­wa­nej ak­tu­al­nie ulicy Igo­łom­skiej. To tutaj, na ponad 30 hek­ta­rach, pro­wa­dzo­ne są prace na­kie­ro­wa­ne na uzbro­je­nie tego po­prze­my­sło­we­go ob­sza­ru na po­trze­by przed­się­bior­ców.

 

Po­wsta­ją­ca wła­śnie „Stre­fa Ak­tyw­no­ści Go­spo­dar­czej – Nowa Huta Przy­szło­ści” obej­mu­je te­re­ny po­prze­my­sło­we znaj­du­ją­ce się po wschod­niej stro­nie huty stali, za pętlą tram­wa­jo­wo-au­to­bu­so­wą w Ple­szo­wie. Prze­strzeń ta, przy­go­to­wy­wa­na w ra­mach Parku Na­uko­wo-Tech­no­lo­gicz­ne­go „Bra­ni­ce”, ma być go­to­wa w przy­szłym roku. Obej­mie 40 w pełni przy­go­to­wa­nych par­ce­li in­we­sty­cyj­nych o róż­nym are­ale. Dzię­ki in­we­sty­cji, która uzy­ska­ła do­fi­nan­so­wa­nie z Fun­du­szy Eu­ro­pej­skich w ra­mach Re­gio­nal­ne­go Pro­gra­mu Ope­ra­cyj­ne­go Wo­je­wódz­twa Ma­ło­pol­skie­go na lata 2014-2020 (ok. 60 mln zł przy cał­ko­wi­tej war­to­ści pro­jek­tu prze­kra­cza­ją­cej 92 mln zł), nie­użyt­ko­wa­ne i za­nie­dba­ne te­re­ny zo­sta­ną przy­wró­co­ne mia­stu. Będą sko­mu­ni­ko­wa­ne z ulicą Igo­łom­ską sie­cią dróg we­wnętrz­nych oraz za­opa­trzo­ne w nie­zbęd­ne media, takie jak woda, prąd i ka­na­li­za­cja. Na te­re­nie całej SAG za­pla­no­wa­no także zie­lo­ne stre­fy wy­tchnie­nia, ze ścież­ka­mi spa­ce­ro­wy­mi, zie­le­nią urzą­dzo­ną i małą ar­chi­tek­tu­rą. W wy­ni­ku re­ali­za­cji tego przed­się­wzię­cia i przy­szłych in­we­sty­cji przed­się­bior­ców po­wsta­nie w tym ob­sza­rze kilka ty­się­cy no­wych miejsc pracy.

 

Pro­wa­dzo­ne prace in­we­sty­cyj­ne zbli­ża­ją się do końca, stąd prze­wi­dywania, że pierw­sze ofer­ty kie­ro­wa­ne do przed­się­bior­ców, obej­mu­ją­ce dzier­ża­wę lub zakup po­szcze­gól­nych nie­ru­cho­mo­ści, pu­bli­ko­wa­ne będą w po­ło­wie nad­cho­dzą­ce­go roku. Jed­nym z pod­sta­wo­wych za­ło­żeń po­wsta­nia SAG jest „osie­dle­nie” się na jej ob­sza­rze przed­się­bior­ców na­le­żą­cych do grupy mikro-, ma­łych – i śred­nich. Go­rą­co li­czy­my, że wśród nich bę­dzie wielu przed­się­bior­czych krakowian.

 

Park Na­uko­wo Tech­no­lo­gicz­ny „Bra­ni­ce’ to także ob­szar, do któ­re­go Kra­ków Nowa Huta Przy­szło­ści S.A. pró­bu­je ścią­gnąć du­żych przed­się­bior­ców. Na przy­szły rok za­pla­no­wa­ne są pierw­sze dzia­ła­nia zmie­rza­ją­ce do po­wsta­nia tutaj na przy­kład nowej fa­bry­ki i cen­trum ba­daw­cze­go Bie­len­da Ko­sme­ty­ki Na­tu­ral­ne Sp. z o. o. Na po­czą­tek roku za­pla­no­wa­ne są także ko­lej­ne trans­ak­cje obej­mu­ją­ce kom­plek­sy nie­ru­cho­mo­ści o łącz­nej po­wierzch­ni prze­kra­cza­ją­cej 5 hek­ta­rów.

 




Pro­jekt „Kra­ków Me­tro­po­li­tan Area for Bu­si­ness” – pro­mo­cja Re­gio­nu na sze­ro­ką skalę

 

Bu­do­wa­niem wśród in­we­sto­rów za­in­te­re­so­wa­nia Ma­ło­pol­ską, Kra­ko­wem i Nową Hutą zaj­mu­je się ze­spół Kra­ków Nowa Huta Przy­szło­ści S.A. re­ali­zu­ją­cy – do­fi­nan­so­wa­ny ze środ­ków unij­nych – pro­jekt „Kra­ków Me­tro­po­li­tan Area for Bu­si­ness”, który zin­ten­sy­fi­ko­wał swoje dzia­ła­nia po spo­wo­do­wa­nej pan­de­mią ubie­gło­rocz­nej prze­rwie. Po­ten­cjał go­spo­dar­czy Re­gio­nu NHP promowała na tar­gach in­we­sty­cyj­nych MIPIM, Japan-CEE In­ve­st­ment Sum­mit & Awards, Real EXPO 2021 oraz pod­czas Pol­sko-Arab­skie­go Forum Go­spo­dar­cze­go na EXPO Dubai 2020. Na­wią­za­ne kon­tak­ty biz­ne­so­we za­owo­co­wa­ły to­czą­cy­mi się roz­mo­wa­mi z fir­ma­mi z ca­łe­go świa­ta. Jed­nym z efek­tów prac jest rów­nież film pro­mo­cyj­ny przed­sta­wia­ją­cy wi­zu­ali­za­cje te­re­nów in­we­sty­cyj­nych w Kra­ko­wie i gmi­nach ościen­nych.

 

Wie­lo­funk­cyj­ność klu­czem do suk­ce­su?

 

Re­ali­zo­wa­ne są też dwa dal­sze dzia­ła­nia: Cen­trum Wiel­ko­ska­lo­wych Ple­ne­ro­wych Wy­da­rzeń Kul­tu­ral­nych „Bło­nia 2.0” oraz Cen­trum Lo­gi­stycz­no-Prze­my­sło­we „Rusz­cza”. Kra­ków Nowa Huta Przy­szło­ści S.A. po­zy­sku­je tam ko­lej­ne nie­ru­cho­mo­ści i pro­wa­dzi inne dzia­ła­nia przy­go­to­waw­cze, w tym w za­kre­sie po­zy­ski­wa­nia środ­ków fi­nan­so­wych na ich wy­ko­na­nie. Wiele wska­zu­je także na to, że pro­jekt „Kra­ków – Nowa Huta Przy­szło­ści” już nie­ba­wem uda się uzu­peł­nić o część miesz­ka­nio­wą.

 

inf. Kraków NHP Zdj. Stanisław Moryc




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane