Muzyka Bacha zabrzmiała na Wzgórzach Krzesławickich [ZDJĘCIA]

W niedzielę wieczorem 28 kwietnia w Kościele Miłosierdzia Bożego odbył się Koncert Paschalny. Utwory Jana Sebastiana Bacha wykonali: „Paganini barokowej wiolonczeli”, francuz Bruno Cocset oraz kierownik katedry Historycznych Praktyk Wykonawczych na Akademii Muzycznej w Katowicach, Marek Pilch.

 

Kilkadziesiąt osób siedzących w ławkach świątyni w skupieniu słuchało muzyki organowej przeplatanej utworami granymi na wiolonczeli.

 

„Muzyczne Spotkania Na Wzgórzach Krzesławickich” to cykl koncertów powstały w 2006 roku, z inicjatywy pana Marka Walczaka, organisty parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Podstawowym celem powyższego cyklu jest promocja muzyki poważnej o inspiracji religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki organowej. Nie mniej jednak, do udziału w koncertach zapraszani są również inni instrumentaliści, a także wokaliści, zespoły kameralne, chóry i orkiestry.Tym razem gośćmi nowohuckiej świątyni byli:

 

Bruno Cocset – ur. 1963 r. artysta nadaje barokowej wiolonczeli jej własny, niepowtarzalny głos, będący efektem nieustannego dążenia do doskonałej synergii gestu instrumentalnego i gestu muzycznego.  W 2011 założył Instytut Muzyki Dawnej w Vannes (Bretania), w którym znajduje się akademia dawnej muzyki europejskiej, warsztatu budowy instrumentów oraz ośrodek badawczy poświęcony muzycznym repertuarom w okresie od renesansu do wieku XIX.

 

Marek Pilch – ur. w Cieszynie. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w Klasie organów prof. J.Gembalskiego oraz równolegle w klasie klawesynu prof. M.Toporowskiego, następnie kontynuował studia (studia podyplomowe) w Hochschule für Musik w Trossingen (Niemcy) jako stypendysta DAAD. Uzyskał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Gdańsku w 1992 r. W 1997 r. był finalistą na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym (NDR) w Hamburgu.

 

Obecnie prowadzi działalność pedagogiczną i koncertową jako organista, klawesynista i kameralista. Współpracuje z zespołami muzyki dawnej, prowadzi też własny zespół kameralny “Trio Brillante” w którym gra na historycznym fortepianie stołowym.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane