Mniej samochodów na nowohuckich drogach – lepsze powietrze

W czasie epidemii koronawirusa na nowohuckie ulice wyjeżdżało mniej samochodów niż w analogicznym okresie w ubiegłych latach. Dane ze stacji monitoringu w wskazują, że miało to wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście.

Stężenie tlenków azotu, czyli zanieczyszczenia komunikacyjnego z rur wydechowych pojazdów było mniejsze niż do tej pory.

 

– Odnotowaliśmy zdecydowanie lepsze wyniki w kontekście jakości powietrza. Dane z tego roku, z czterech stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, znajdujących się na terenie Krakowa, gdzie mierzone są tlenki i dwutlenki azotu: na al. Krasińskiego, ul. Dietla, Kurdwanowie i w Nowej Hucie, pokazują zejście poniżej średniorocznej normy (40 µg/m3 – przyp. red.) – zaznacza Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

 

W przypadku pyłu PM10 w analogicznym okresie (marzec/kwiecień 2019 do 2020) wartość średnia pyłów ze wszystkich ośmiu stacji GIOŚ w Krakowie również była mniejsza niż w roku 2019.

 

W maju na drogach jeździło już jednak o wiele więcej samochodów. Wróciły korki, których przyczyną są również zmiany komunikacyjne m.in. na al. Andersa.

 

Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *