Młodzież na tropie tajemnic nowohuckich rzeźb

W sobotę odbyły się spacery szlakiem ciekawych, choć czasem zapomnianych rzeźb. Tajemnice ciekawych miejsc odkrywał przed młodzieżą Maciej Miezian, historyk sztuki z Muzeum Nowej Huty.

Uczestnicy spaceru mieli okazję zobaczyć jedną z nieczynnych już fontann na nowohuckich osiedlach. – Kiedyś woda była tania i utrzymanie fontanny nie wiązało się z dużymi kosztami. Takich obiektów było sporo. Dziś większość niszczeje i zarasta – mówił  podczas miejskiej wędrówki Maciej Miezian.

 

Historyk zwrócił tez uwagę na ciekawe pomniki, które stoją między blokami osiedli. – Każde osiedle musiało zapewnić jedno mieszkanie artyście. Ci odwdzięczali się tworząc np. rzeźby, które do dziś można spotkać na osiedlach – wyjaśnił Maciej Miezian.

  

„Od Wandy do Sendzimira” to konkurs organizowany od 2001 r. dla szkół gimnazjalnych, a od 2004 r. również dla szkół średnich. Dla młodzieży, zwłaszcza tej mieszkającej w Nowej Hucie, jest to ważny element edukacji regionalnej i cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

Dla drużyn zgłoszonych przez szkoły do konkursu przewidziane są m.in. wykłady, pokazy filmów, spotkania tematyczne oraz wyprawy edukacyjne. Podczas comiesięcznych spotkań, młodzież uczestnicząca w konkursie poznaje nowohuckie zabytki i niezwykłe wydarzenia społeczno-polityczne, które rozgrywały się w Nowej Hucie.

 

Organizatorem konkursu jest Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida przy udziale Muzeum Krakowa – oddziału Muzeum Nowej Huty.

 
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *