Kombinat formy – Huta im. Lenina na fotografiach

Od 7 listopada na placu przed budynkiem Muzeum Nowej Huty można oglądać wystawę plenerową pt. „Kombinat formy – przestrzenie Huty im. Lenina na fotografiach z lat 1950-1960”.

Fotograficzny dziennik budowy – tak można nazwać niezwykłą dokumentację Huty im. Lenina przechowywaną w Archiwum Narodowym w Krakowie. W latach 1950-1989 na zlecenie kombinatu powstało blisko 12 tysięcy fotografii, które miały obrazować rozmach budowy największej inwestycji planu sześcioletniego. Pogrupowane w kilkunastu działach tematycznych, stanowią kartotekę budynków wznoszonych na terenie huty. Swoje „fotobiografie” mają w tym zbiorze m.in. koksownia, stalownia, siłownia, walcownia blach zimnych, wielkie wiece i zgniatacz.Na wystawie „Kombinat formy. Przestrzenie Huty im. Lenina na fotografiach z lat 1950-1960” zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt fotografii z lat 50., które wyróżniają się z tego zbioru. To znakomite kadry, na których widać raczej formę i rytm prowadzonych w kombinacie prac, niż ich faktyczne efekty. Dynamika kompozycji dla autorów fotografii była niejednokrotnie ważniejsza niż wierne dokumentowanie kolejnych etapów budowy. Tak wykonane zdjęcia traciły swoje funkcje użytkowe, ale zyskiwały wartość artystyczną.

 

Wystawa pokazuje rozmach budowy huty i konkretne budynki, które w dużej części obecnie nie istnieją. Duża część z fotografii została po raz pierwszy zaprezentowana publicznie. Mają szansę stać się ikonicznymi obrazami krakowskiego kombinatu metalurgicznego.

 

  • koncepcja i opracowanie wystawy: Joanna Łuba
  • projekt graficzny: Piotr Chuchla
  • miejsce wystawy: plac przed Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
  • organizator: Ośrodek KARTA
  • partnerzy wystawy: Archiwum Narodowe w Krakowie, Muzeum Nowej Huty

 

Wystawę można oglądać do 5 kwietnia 2020 r.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane