Huta wysyła część pracowników na postojowe. Będą obniżki pensji

Związki zawodowe nowohuckiego kombinatu zakończyły rozmowy z zarządem Arcelor Mittal w sprawie tzw. wynagrodzenia postojowego. Powodem obniżenia pensji u części pracowników jest kryzys gospodarczy wywołany obostrzeniami koronawirusowymi.

– ArcelorMittal Poland w zeszłym tygodniu zakończył negocjacje ze związkami zawodowymi dotyczące tzw. wynagrodzenia postojowego na czas kryzysu wynikającego z epidemii COVID-19. Podpisaliśmy porozumienie regulujące te kwestie, które obowiązuje od 1 maja do 31 lipca 2020 roku. Tzw. wynagrodzenie postojowe nie będzie niższe niż płaca minimalna w Polsce – mówi Marzena Rogozik, z biura prasowego krakowskiego oddziału Arcelor Mittal.Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że część pracowników zostanie wysłana na tzw. postojowe. Dotyczy to głównie osób z administracji spółki. Większość osób pracujących przy produkcji dalej wykonuje swoje obowiązki w kombinacie. Ich pensje nie zostaną obniżone. W praktyce oznacza to, że pracownicy będą przez pierwsze dwa tygodnie dostawali 80 proc. wynagrodzenia, później przez 10 dni 70, a następnie 60 proc. Korzystanie z tarczy antykryzysowej dopuszcza obniżenie  pensji osobom na „postojowym” do 50 proc. Spółka zdecydowała jednak, że wynagrodzenie minimalne będzie wynosiło 60 proc.

 

Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy wielki piec. Prawdopodobnie zostanie on uruchomiony po zakończeniu pandemii.
Polecane Video

Komentarze

amds 5.06.20, 21:34:57

Sami sobie grabia to co się w mitalu dzieje to normalnie jawna grabież na pracowniku jak tak mogą robić placa 2000 zł większość ludzi dojeżdża z poza Krakowa po odliczeniu dojazdów i oplat nie zostaje nawet na jedzenie. Zlodzieje i tyle a kryzysu jak nie było tak nie ma. Zobaczcie Pisory coście narobili

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *