Dwie nowohuckie szkoły wśród laureatów konkursu „Działajmy razem”

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 przy os. Dywizjonu 303 i XI Liceum Ogólnokształcącego przy osiedlu Teatralnym dali popis dobrej współpracy z seniorami.

Moda, kultura kulinarna, historia, krajoznawstwo – to tematy najciekawszych projektów, które krakowscy uczniowie zrealizowali wraz z seniorami w 2018 roku w ramach 4. edycji konkursu „Działajmy razem”. We wtorek, 12 lutego w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa uczniowie siedmiu szkół oraz wychowankowie bursy i młodzieżowego domu kultury przedstawili swoje przedsięwzięcia i odebrali pamiątkowe dyplomy.

– Jest mi niezmiernie miło spotkać na tej sali różne pokolenia krakowian. Współcześnie, z rozmaitych powodów, więzi międzypokoleniowe słabną, ale ten konkurs pokazuje, że czasem warto iść pod prąd. Stawiamy na umacnianie tych więzi i integrację pokoleń, projekty są co roku bardzo inspirujące i pobudzające do myślenia – powiedział podczas gali konkursu zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się uczniowie i uczennice szkół:

  • Szkoły Podstawowej nr 106 – projekt „Wolni i niepodlegli – spotkania międzypokoleniowe”,
  • Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 – projekt „W drodze do niepodległości”,
  • XI Liceum Ogólnokształcącego (debiut w konkursie) – projekt „Piękne życie”,
  • Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego – projekt „Przestrzeń działania ludzi z pasją”,
  • Szkoły Podstawowej nr 39 – projekt „Działajmy razem”,
  • XIII Liceum Ogólnokształcącego – projekt „Moda, która łączy”,
  • Szkoły Podstawowej nr 49 i Gimnazjum nr 24 – projekt „Między nami – pokoleniami”,
  • Bursy Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1 – projekt „Razem poznajemy skarby i smaki Małopolski”,
  • Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” – projekt „Znasz li ten kraj…”.

Niemal każda z wyróżnionych szkół stale współpracuje z seniorami – czy to z jednym z Centrów Aktywności Seniorów, Klubem Seniora, chórem Gospel Senior, czy ze starszymi mieszkańcami okolicznych osiedli.

 

Konkurs na działania międzypokoleniowe realizowany jest w ramach Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych na lata 2015–2020 PASIOS. Do 4. edycji konkursu zgłoszono i realizowano dziewięć projektów na łączną kwotę 60 tys. zł.

 

Konkurs ma pomóc w integracji uczniów i osób starszych – w realizacji projektów biorą udział osoby z różnych pokoleń. Międzypokoleniowe przedsięwzięcia już na stałe wpisały się w praktykę szkolną naszego miasta. Adresatem konkursu jest młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, młodzieżowych domów kultury oraz burs prowadzone przez Gminę Miejską Kraków. Projekty pokazują uczniom, że osoba starsza może być ich przyjacielem, nauczycielem i doradcą. Uczniowie i seniorzy podczas kolejnych spotkań przełamują bariery wiekowe. Mimo różnic dzielących obie grupy wiekowe spotkania wokół wspólnych pasji dają poczucie partnerstwa, ułatwiają nawiązanie dialogu i wzajemne zrozumienie. Projekty pozwalają zweryfikować wzajemne postrzeganie się młodzieży i seniorów, uwidaczniają bezcenne doświadczenia osób starszych i zapał do wspólnego działania młodzieży.

 

Jakie cele udało się zrealizować dzięki projektom? Oto najważniejsze: integracja międzypokoleniowa, nabycie umiejętności prowadzenia zajęć przez młodzież, przełamanie barier we współpracy z osobami starszymi, prowadzenie działań wolontaryjnych przez młodzież pod nadzorem fachowej kadry pedagogicznej, przeciwdziałanie bierności seniorów, zwiększenie aktywności osób starszych, wskazanie właściwych postaw prozdrowotnych, nabywanie umiejętności dbania o zdrowie fizyczne i psychospołeczne, organizowanie czasu wolnego osobom starszym, kształtowanie odpowiednich postaw obywatelskich niezależnie od wieku, integracja środowiska szkolnego, zwiększenie szacunku między pokoleniami.
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *