„Czas utracony” – wystawa fotografii otworkowej Lecha Lipca

Zrobione własnoręcznie zbudowanym aparatem otworkowym zdjęcia Lecha Lipca można oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury. Wystawa potrwa do 9 czerwca

 

Podczas wystawy można było oglądać magiczne zdjęcia fotografa z Gór Świętokrzyskich, który opowiedział również o technice fotografii otworkowej.

 

W drugiej części spotkania Lech Lipiec zaprezentował swoje filmy (jeden z nich na życzenie publiczności odtworzono 2x) oraz prace wykonane w technikach szlachetnych.

 

Lech Lipiec – urodzony w 1955 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fotografią zajmuje się od 1970 r. Mieszka w Końskich. Członek ZPAF Okręgu Świętokrzyskiego. Od 1987 r. zajmuje się techniką szlachetną tzw. ,,gumą” . Dużo podróżuje po świecie prowadząc fotograficzną dokumentację cyfrową.  Ostatnią jego pasją jest fotografowanie zbudowanym własnoręcznie aparatem, fotografia wielkoformatowa w technice mokrego kolodionu historycznym aparatem 50x60cm i starymi obiektywami z epoki XIX z początków fotografii.Urządzenie do fotografii otworkowej to najprostszy aparat fotograficzny. Może on być na przykład wyczernioną w środku skrzynką, z otworkiem z przodu który pełni rolę obiektywu. Promienie światła wpadające przez wspomniany wyżej otworek tworzą na tylnej ściance (matówce), odwrócony i pomniejszony obraz.

 

Wstawiając zamiast matówki kliszę fotograficzną lub matrycę światłoczułą, otrzymamy zdjęcie. Fotografie otrzymane w ten sposób charakteryzują się tym że są bardzo miękko zarysowane. A dzięki temu że zazwyczaj do naświetlania potrzebny jest długi, lub bardzo czas naświetlania otrzymuję swego rodzaju magiczny klimat na wykonanych fotografiach.

 

Zdj/ Info:StrefaFotoNCK Adam i Kamil
Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane