Coraz bliżej rewitalizacji zabytkowego hangaru w Czyżynach

11 października br. na terenie hangaru lotniczego przy ul. Izydora Stella - Sawickiego 41 zostanie podpisana umowa, pomiędzy Urzędem Małopolskim Województwa Małopolskiego a Muzeum Inżynierii Miejskiej, dotycząca rewitalizacji zabytkowego budynku.

 

Hangar jest bardzo mocno wpisany w dzieje Krakowa, szczególnie Nowej Huty, na terenie której się znajduje. Patrząc na problemy społeczne w tej dzielnicy, głównie brak odpowiedniej infrastruktury kulturalnej i turystycznej, która kumuluje się w centrum Krakowa, zbyt mało wartościowych inicjatyw integrujących mieszkańców i odpowiadających na problemy społeczne dzielnicy istniejące od lat (starzenie społeczeństwa, niska aktywność społ., bezrobocie), uruchomienie oddziału MIM w Czyżynach jest kluczowe. To pozwoli zaktywować Nową Hutę, zapewni dostęp mieszkańców do edukacji kulturalnej, a jednocześnie wpłynie korzystnie na ich aktywność społeczną, a w konsekwencji – zawodową.



Jak wskazują sami mieszkańcy, w tym momencie czują się oni odizolowani społecznie od pozostałej części miasta, nie widzą zaangażowania władz w pomoc. Konieczne jest więc uruchomienie działań, które aktywizować będą mieszkańców, a nie uzależniać w dalszym ciągu od pomocy społ. Nowym mieszkańcom zaś, którzy osiedlają się w nowobudowanych blokach, oferta Muzeum pozwoli zapoznać się z historią miejsca, do którego się sprowadzili. To wpływa też korzystnie na proces asymilacji i nawiązanie więzi „nowych” i „starych” mieszkańców, a także międzypokoleniową wymianę doświadczeń.

 

Celem rewitalizacyjnym projektu jest m.in. odbudowa pozytywnego wizerunku Nowej Huty jako czynnika kształtowania tożsamości i wspólnoty lokalnej. Kluczowym wyzwaniem jest w tym wypadku przełamanie utrzymującego się negatywnego obrazu Nowej Huty. Aby tego dokonać, należy stworzyć nowe publiczne przestrzenie i obiekty identyfikacji Huty i jednocześnie wykorzystać dziedzictwo kulturowe. Projekt w pełni odpowiada na te potrzeby – z jednej strony zakłada rewitalizację zabytkowego wojskowego hangaru, a z drugiej uruchomienie w nim oddziału Muzeum, którego oferta kulturalna i edukacyjna wiąże się ściśle z historią obiektu i dzielnicy.

 

 

Zakres prac:

W ramach projektu zaplanowano realizację prac w samym Hangarze, kotłowni obok hangaru oraz wybudowanie przejścia podziemnego pomiędzy nimi. Zakres projektu nie obejmuje pozostałych budynków na terenie oraz aranżacji przestrzeni wokół hangaru.

 

Szczegółowy zakres prac:

Przebudowa, rozbudowa wraz z częściowym odtworzeniem substancji (w tym odtworzeniem zniszczonej oryginalnej przybudówki wzdłuż północno-wschodniej ściany) zabytkowego hangaru lotniczego.
Przebudowa oraz rozbudowa istniejącej kotłowni i jej adaptacja na cele muzealne,
Wykonanie podziemnego łącznika pomiędzy hangarem i kotłownią; łącznik będzie udostępniony zwiedzającym
Wykonanie niezbędnych instalacji
Zakup i dostawa wyposażenia niezbędnego do realizacji ekspozycji




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane