Budki lęgowe i łąka kwietna w okolicy centrum handlowego w Czyżynach

Centrum Czyżyny postanowiło zadbać o los owadów i ptaków w swojej najbliższej okolicy. Efekt? W otoczeniu obiektu pojawiła się łąka kwietna przyjazna cennym zapylaczom oraz budki lęgowe, będące schronieniem dla dziuplaków oraz ich piskląt.

Skąd taka inicjatywa? Ornitolodzy alarmują, że wraz z ubywaniem naturalnych siedlisk liczebność wielu gatunków ptaków drastycznie spada. Ratunkiem może być montaż specjalnych skrzynek lęgowych dla tzw. dziuplaków, czyli ptaków gnieżdżących się w dziuplach drzew, w tym gatunków zimujących w Polsce.

 

Do tej grupy należą choćby pogromcy komarów i meszek – jerzyki, których populacja zmniejszyła się w ostatnich latach o połowę. Teraz ci najlepsi ptasi lotnicy będą mogli zamieszkać w budkach lęgowych przy CH Nowe Czyżyny, podobnie jak znajdujące się pod ścisłą ochroną sikory, muchówki żałobne i białoszyjne, wróble, mazurki, pleszki, bogatki, kowaliki czy krętogłowy.

 

– Budki lęgowe to najskuteczniejsza forma ochrony dziko żyjących ptaków i zwiększenia ich lokalnej populacji, ponieważ tworzą warunki najbardziej zbliżone do naturalnej dziupli, a co za tym idzie pozwalają naszym skrzydlatym przyjaciołom w okresie lęgowym złożyć jaja i wychować swoje potomstwo. Budki będą także schronieniem przed drapieżnikami oraz mrozem. To ważne działania mające na celu poprawę warunków bytowania ptaków – wyjaśnia Anna Brzozowska, przedstawicielka Nowych Czyżyn.




Przedstawiciele centrum handlowego przypominają, że Kraków, w tym okolice Nowej Huty, w której położone są Nowe Czyżyny, to rejon odznaczający się bogactwem lokalnej awifauny. Przykładem jest Kopiec Wandy, Lasek Mogilski czy Łąki Nowohuckie, tylko te ostatnie zasiedla 69 gatunków ptaków, w tym takie zagrożone wyginięciem w skali Europy.

 

Nowe Czyżyny nie zapominają także o pożytecznych owadach. Od strony ul. Medweckiego we wrześniu zasiano dziką łąkę kwietną, która niesie wiele korzyści dla środowiska. Po pierwsze, ze względu na obecność miododajnych kwiatów, będzie w porze kwitnienia stanowiła idealne środowisko do bytowania pszczół miodnych oraz dzikich zapylaczy m.in. trzmieli, chrząszczy i motyli, niezbędnych do zapylania wielu gatunków roślin.

 

– Wiemy, jak kluczową rolę w naszym ekosystemie pełnią owady zapylające. Dlatego to już kolejna inicjatywa, jaką podejmujemy w ramach akcji ratowania cennych owadzich populacji. Dziko rosnąca zieleń sprzyja także bioróżnorodności zwierząt i roślin, do tego poprawia komfort życia mieszkańcom dużych miast. Dlatego do podobnych działań np. zasiania łąki kwietnej w ogródku lub na działce, zachęcamy również naszych klientów – mówi Anna Brzozowska.

 

I rzeczywiście, wysoka trawa oraz bujnie rosnące rośliny, oprócz niewątpliwej poprawy estetyki krajobrazu miejskiego, są schronieniem (szczególnie zimą) i źródłem pożywienia dla zwierząt, m.in. drobnych gryzoni oraz ptaków, które znajdziemy również na terenach zabudowanych. Pasy kwietne ograniczają emisję spalin do środowiska oraz pomagają w dużo większym stopniu od trawników, oczyszczać powietrze i walczyć ze smogiem.

 

To nie pierwszy raz, gdy krakowskie centrum handlowe wspiera ekologię i działa na rzecz zagrożonych gatunków. Wzdłuż budynku oraz przy strefie chill out przed obiektem można znaleźć także 68 donic ze specjalnie wyselekcjonowanymi gatunkami roślin przyjaznych pszczołom i ptakom.

 

Nowe Czyżyny organizują także wspólne akcje z m.in. fundacjami WWF oraz Greenpeace, podczas których klienci mogą się dowiedzieć, jak dbać o oceany czy chronić przez wyginięciem żubry, sowy śnieżne oraz lisy arktyczne. Centrum Handlowe Nowe Czyżyny jest także inicjatorem i pomysłodawcą programu edukacji ekologicznej klientów Eco Smart, który szerzył wiedzę o tym, jak zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko.




Polecane Video

Komentarze

nhl 15.10.21, 14:30:13

Tak na marginesie ;
- otwory w budkach są za male i wiele ptaków po prostu nie zasiedla budek
- budki są instalowane po zachodniej stronie drzew co powoduje zamakanie od deszczu i wiatru ptaki odpuszczają taką budkę ( u nas przeważają zachodnie wiatry ) . Instalatorom po prostu brak wiedzy i zdrowego rozsądku .
- w mieście brak jest krzewów i małej roślinności , koszenie trawników to po prostu skazywanie owadów na głód co z kolei odbija się na ptactwie .

Aneta 18.10.21, 17:43:23

Dobra inicjatywa. Spaceruje tutaj często, jeszcze ich jie zauważyłam. Będę bardziej się rozglądać :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane