Arcelor Mittal deklaruje oczyszczenie składowisk odpadów

Geert Verbeeck – prezes zarządu ArcelorMittal odpowiedział prezydentowi Krakowa w sprawie składowisk odpadów na terenie huty.

„Zakładamy, że w okresie maksymalnie pięciu lat, to jest do 2024 r., przetworzony zostanie oraz usunięty z terenu składowiska cały historyczny zapas odpadów żużlowych z przeznaczeniem do wykorzystania w budownictwie a teren poddany zostanie rekultywacji w sposób uzgodniony z władzami miasta Krakowa oraz organami nadzoru środowiska” – czytamy w liście.

 

Zgodnie z zapowiedziami władz huty, jeszcze w tym roku odpady żużlowe z procesu wielkopiecowego na terenie huty nie będą trafiały na składowisko. „Będą poddane procesowi granulacji w nowo oddanej instalacji na terenie zakładu i zagospodarowane w przemyśle cementowym”.



Z kolei odpady żużlowe stalownicze w „stosunkowo niewielkich ilościach” mają być nadal kierowane na teren składowiska, a najpóźniej do 2024 roku, transport żużla tam zostanie zatrzymany.

 

„Składowisko odpadów rozbiórkowych, zgodnie z decyzją administracyjną, zostanie poddane rekultywacji, która powinna zakończyć się w roku 2023” – czytamy w liście z huty ArcelorMittal.

 

Zgodnie z zapowiedzią, składowisko szlamów żelaznonośnych z bieżącej produkcji ma zostać wyłączone najpóźniej w maju 2020 r. „Czas ten jest nam niezbędny do wdrożenia nowego rozwiązania technologicznego umożliwiającego zagospodarowanie odpadu już na terenie zakładu” – informuje w liście Geert Verbeeck.

 

Całkowite oczyszczenie składowiska zalegającego szlamu będzie możliwe po 7-10 latach.

 

Tymczasem Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie zapewnia, że składowiska odpadów na terenie huty nie zagrażają środowisku i ludziom. Z kolei dr Mariusz Czop, naukowiec z Akademii Górniczo-Hutniczej, który prowadzi własne badania tych odpadów twierdzi, że zawierają one niebezpieczne substancje, które przenikają do gleby i okolicznych wód.

 

W związku z różnymi poglądami na temat składowisk prezydent Krakowa zlecił badania odpadów niezależnej firmie, która została wyłoniona w ramach konkursu. GeoEko ma zbadać składowiska i podać wyniki badań jeszcze w tym roku.




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *