1 lipca ruszył największy w mieście letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2022!

W programie ponad 90 wydarzeń. Coś dla siebie znajdą miłośnicy teatru, kina, literatury, muzyki, a także pasjonaci ruchu, tańca i śpiewu. W tym również dzieci i młodzież. Nie zabraknie też spotkań z twórcami z Ukrainy. Większość wydarzeń odbędzie się w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa, ale także na scenie Teatru i w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii.

 

– W tym roku będziemy chłonąć sztukę wszystkimi zmysłami. Nauczymy się świadomie patrzeć,słuchać, smakować i doświadczać świata, który nas otacza. – mówi Małgorzata Szydłowska, główna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki. – Wspólnie popracujemy też nad otwarciem w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa oraz na dachu Domu Utopii pierwszego w Krakowie quiet urban garden,  czyli miejskiego ogrodu ciszy.




Lekcje niewinności

 

Tegoroczny Bulwar(t) Sztuki rozpocznie się od wystawy „Lekcje niewinności”. 1 lipca w przestrzeni ogrodu Łaźni Nowej pojawią się fotografie Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza, którzy dokumentowali początki Nowej Huty, a obok nich szkolne tablice z tematem: „Jutro…” „Razem…”, „Chcę…”, „Potrzebuję…”, „Marzę…”, do których każdy z uczestników Bulwar(t)u będzie mógł dopisać swoją własną historię.

 

Teatr

Podobnie jak w poprzednich latach serce Bulwar[t]u Sztuki stanowi Scena Nocy Letniej, czyli cykl wakacyjnych pokazów teatralnych. Tym razem Łaźnia Nowa zaprezentuje swoje najnowsze przedstawienia. Wśród nich: wielokrotnie nagradzany spektakl Bartosza Szydłowskiego „Śnieg”, który mówi tyle samo o Turcji (gdzie odbywa się przedstawienie oparte na książce Orhana Pamuka), co o aktualnej sytuacji w Polsce; „Własny pokój” – intymny i stale aktualny spektakl o Virgini Woolf w reżyserii Zofii Gustowskiej; „Tajemniczy ogród” w reżyserii Tomasza Fryzła i „Kreszany” w reżyserii Oleny Apczel – baśń-rytuał zbudowana ze słowiańskich wierzeń,. W programie znalazły się również dwa wieczory z Impro Krk oraz stand-up comedy Rafała Rutkowskiego „Śmiejmy się Bracia i Siostry”.

 

Film

Podczas tegorocznej edycji Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego, czyli pokazów filmowych, którym towarzyszą spotkania z gwiazdami polskiego kina, uczestnicy zobaczą takie tytułu jak m.in. „Szarlatan”, „Amatorzy”, „Pan T.” i „Mistrz”. Bulwart[t] odwiedzą znakomici aktorzy – Piotr Witkowski, Roma Gąsiorowska, Magdalena Żak i Anna Moskal oraz reżyserzy – Grzegorz Jaroszuk, Maciej Barczewski, Iwona Siekierzyńska i Filip Gieldon. Reprezentantem filmowego Krakowa będzie reżyser „Sonaty” Bartosz Blaschke oraz występujący w tym filmie Jerzy Stuhr.

Sympatycy kina plenerowego będą mogli również zobaczyć dziesięć filmów z kolekcji światowego kina. Wśród nich m.in. głośny film Mike’a Millsa „C’mon C’mon”, w którym dziennikarz radiowy (w tej roli znakomity Joaguin Phoenix) przemierza Stany Zjednoczone, rozmawiając z młodzieżą o przyszłości Ameryki (i nie tylko) a także dokument „Powitanie słońca” Stéphane’a Haskella, dzięki któremu w jeden z sierpniowych wieczorów odwiedzimy kenijskich Masajów, hinduskie aśramy i celę śmierci w amerykańskim więzieniu, poszukując tajemnicy jogi.

 

Literatura

 

W programie nie mogło również zabraknąć literatury. Tym razem przeniesiemy się do sąsiadującego z Teatrem Łaźnia Nowa Domu Utopii, a konkretniej… na jego dach.
– Wspólnie ze znakomitymi polskimi autorkami i autorami roztoczymy „Widok z dachu świata” – na sprawy duże i małe, na to, co tracimy w pędzie codzienności i co staramy się zatrzymać. Z metaforycznego dachu świata i całkiem dosłownego dachu Domu Utopii widać więcej. – mówi Olga Brzezińska, która jest kuratorką cyklu „Widok z dachu świata”.
Naszymi rozmówcami będą: Mikołaj Grynberg, Łukasz Barys, Agnieszka Taborska i literackie duety: Olga Drenda i Małgorzata Halber, Elżbieta Łapczyńska i Igor Jarek.
Pierwsze spotkanie odbędzie się już 1 lipca o godz. 20.30. Jego gośćmi będą Igor Jarek i Elżbieta Łapczyńska, którzy odkryją przed nami ciemną i tajemniczą stronę Nowej Huty.




Muzyka

 

W Bulwar[t]owym programie nie zabraknie również muzyki. W ramach cyklu „Światło-czułe brzmienia”, który odbędzie się w ogrodzie Łaźni Nowej usłyszymy m.in. zespół CHVOST, który przygląda się historii kobiet w pieśniach ludowych. Spotkamy się z Misią Furtak, która stawia trudne pytania o przyszłość planety i kondycję współczesnego człowieka, a zespół Orion Orient, który łączy bliskowschodnie brzmienie z dźwiękami natury, porwie nas w świat orientalnej muzyki elektronicznej.
Bulwar[t] to także ruch i taniec. W tegorocznym programie znalazła się m.in. joga, pilates, rodzinny workout i „Biała potańcówka”.

 

 

Koncerty głębokiego słuchania

 

– Przyszłość jest słuchaniem – mówi Rafał Mazur, muzyk i filozof, twierdząc, że większość ludzi ignoruje otaczające ich dźwięki.
Pierwszym krokiem do zmiany mogą być „Koncerty głębokiego słuchania”, podczas których przy użyciu mikrofonów i słuchawek zagłębimy się w świat bliskich i dalekich dźwięków. „Koncerty…” prowadzone przez Rafała Mazura odbędą się m.in. na kajakach i łódkach, które wypłyną na Zalew Nowohucki. Sprawdzimy też, co słychać na Placu Centralnym i na Kopcu Wandy. Zatopimy się w dźwiękach nowohuckich łąk i nurtach Dłubni. W programie Bulwar(t)u znalazła się również debata „Archipelag audiosfery Nowej Huty” podczas której będziemy dyskutować na temat ekologii akustycznej, środowiska dźwiękowego Nowej Huty, potrzeby ciszy i idei stworzenia quiet urban parku.

 

W głębi Nowej Huty

 

W tym roku program będzie realizowany w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa, przestrzeni teatru i Domu Utopii, ale – jak zwykle – nie będziemy się sztywno trzymać ram. Wspólnie z artystkami i artystami, badaczami i badaczkami, fascynatkami i fascynatami nowohuckiej fauny i flory przygotowaliśmy cykl „Warsztatów solidarności międzygatunkowej”, podczas którego będziemy eksplorować świat roślin i zwierząt, które staną się impulsem do twórczych działań. Wyruszymy m.in. śladem nowohuckich nietoperzy i grzybów. Przyjrzymy się z bliska, jak wygląda sąsiadujący z nami chrobotek strzępiasty, próchnilec maczugowaty i włośniczka. A dzięki cyklowi „Jadalna Huta” dowiemy się, jak smakuje różana konfitura, śliwki (nie)robaczywki i jadalne kwiaty.

 

Archeologia codzienności

 

Od początku swojej działalności Dom Utopii realizuje projekt „Archeologia codzienności” podczas którego gromadzi stare fotografie, pochodzące z rodzinnych albumów nowohucian. 20 sierpnia o godz. 21.00 odbędzie się projekcja multimedialna, podczas której wyświetlimy część naszych zbiorów, a także nagrań audio i video. W ten sposób opowiemy o ludziach, miejscach i zdarzeniach, które stanowią ważną część historii Nowej Huty. Zapraszamy nie tylko nowohucian!

 

Spotkania polsko-ukraińskie

 

W programie Bulwar(t)u nie mogło zabraknąć spotkań z twórcami z Ukrainy. Dla wielu z nich Kraków stał się nowym domem, w tym m.in. dla studentów Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Jak się odnajdują w nowej rzeczywistości? O czym chcą mówić w swoich filmach? Na te pytania 27 lipca odpowie Olana Shaparenko – aktorka, reżyserka i wykładowczyni Kijowskiego Uniwersytetu. Podczas sierpniowego spotkania „Bajkowy kraj”, które poprowadzi poetka Inesa Dolenyk poznamy bohaterki i bohaterów ukraińskiej mitologii oraz bajek. Dowiemy się też, w jaki sposób świat wyobraźni może pomóc dzieciom w zmierzeniu się z wojenną traumą i innymi trudnymi doświadczeniami. Osoby, które chciałyby bliżej poznać ukraińskie pieśni, zapraszamy na warsztaty „Muzyka bez granic”, które poprowadzi gitarzysta Dmytro Holovenko. Wspólnie z gośćmi z Ukrainy nauczymy się najbardziej znanej w tej chwili pieśni – „Och, na łące czerwona kalina”.

 

Bulwar(t) dla dzieci

 

Z myślą o najmłodszych uczestnikach Bulwar[t]u przygotowaliśmy cykl spotkań „Baśnie świata”, podczas których Krystian Truchalski opowie, jakich baśni słuchają dzieci w Peru, Australii, Japonii i Zimbabwe. Uczestnicy spotkań usłyszą bajki o latającym statku, czarowniku, lilii wodnej, chłopcu i skórze węża. Dzieci będą mogły także zajrzeć do „Muzycznej kuchni ciotki Belkany”, która wprowadzi ich w świat opery, a dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty „Niezła sztuka”, podczas których będą mogły przekonać się, że Pablo Picasso, Frida Kahlo, Vincent van Gogh czy Salvador Dali też kiedyś byli dziećmi – i że wszystkie wielkie dzieła zaczynają się od małych kroków.

 

Szczegółowy program Bulwar[t]u Sztuki 2022: laznianowa.pl
Na większość spotkań i warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy lub bilety. Warto się pośpieszyć, aby je zdobyć.




Polecane Video

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Wiadomości

Najczęściej czytane